Pozor v týchto horúčavách môže byť Váš systém nefunkčný!!!

teplo.png

Ak máte vysoké teploty vo Vašom objekte, je náchylnejší na prekonanie.

Autor: Štefan Lastovka
 

Väčšina klientov považuje inštaláciu plášťovej ochrany v rámci svojho bezpečnostného systému za plytvanie. Okrem to, že takáto inštalácia zvyšuje komfort výrazne zvyšuje bezpečnosť Vášho objektu.

Ak máte inštalované len pohybové detektory a nemáte reguláciu teploty v priestore tak sa kľudne môže stať, že v týchto horúčavách Vám pohybový detektor nezareaguje.

Štandardný pohybový detektor funguje na princípe detekcie rozdielu teplôt. To znamená porovnáva rozdiel teploty. Čím je vyššia teplota okolia tým je citlivosť detektoru menšia. Toto sa prejavuje v lepšom prípade znížením dosahu detekcie pri lacnejších detektoroch je zvyčajnejšia nefunkčnosť. Detektor ale nie je nefunkčný ale ak máte v miestnosti teplotu blízku teplote ľudského tela, tak detektor nemá čo vyhodnotiť ako rozdiel teploty.

Drahšie detektory majú kompenzáciu teploty a dokážu detekovať rozdiel teploty aj okolo jedného stupňa Celzia. Prax je ale také, že väčšina zákazníkov si vyberá systém na základe ceny a s tohto dôvodu sú takéto detektory nie často inštalované. Keď si niekto vyberie drahšiu technológiu tak má priestory zvyčajne klimatizované a problém s rozdielom teploty spôsobený letnými horúčavami u neho nie je relevantný. Tento typ klientov využíva technológiu kompenzácie teploty na odhalenie pokusov v špeciálnom oblečení, ktoré prepúšťa minimum ľudského tepla.

Ak máte v rámci svojho systému inštalované magnetické kontakty na všetkých oknách a dverách tak ste pre zvýšenie svojej bezpečnosti urobili viac. Magnetický kontakt nie je náchylný na zmeny teplôt. Páchateľ sa musí nejako dostať do objektu alebo z objektu a preto si musí otvoriť nejaké dvere alebo okno. Dnes už málokto rozbíja sklenené výplne tak aby cez ne prešiel. Buď vypáči okno alebo dvere ak rozbíja sklo tak zväčša na to aby si pomocou kľučky otvoril.

magneticky kontakt v okne.jpg

Podľa našich aktuálnych meraní má veľké percento klientov v priestoroch s neregulovanou teplotou problém s detekciou na pohybových snímačoch. Nie je to ale chyba produktu ale je to spôsobené aktuálnou teplotou v ich prostredí. Každý z nich je informovaní o tom, že teplota v jeho priestoroch je vyššia a detekcia nemusí byť spoľahlivá. Našťastie veľa našich klientov si vybralo aj dodatočné zabezpečenie pomocou magnetických kontaktov, čo eliminuje vplyvy prostredia hlavne v tomto horúcom počasí.

Najsmutnejšie je, že novšie detektory majú oveľa horšie detekčné vlastnosti ako detektory vyrobené pred 15 rokmi. Vtedy bola cena v prepočte na detektor 50 EUR akceptovateľná a z tohto dôvodu sa používali aj kvalitnejšie súčiastky. V súčastnosti sú najpopulárnejšie detektory v cenovej hladine okolo 10 EUR a tak aj fungujú.

Ak patríte medzi tých, ktorí nemajú dodatočný systém ochrany pomocou magnetických kontaktov a nemáte klimatizované priestory zamyslite sa ako by ste si mohli znížiť teplotu vo Vašich priestoroch, zvýšite si tak Vašu bezpečnosť.

Týmto článkom nechcem nikoho obviňovať ale často dodávatelia bezpečnostných systémom neodkomunikujú všetky aspekty a riziká spojené s inštaláciou systému a koncový užívateľ ani nevie čo mu hrozí. Ak by zákazník poznal všetky aspekty a porozumel im možno by zaplatil viac. Z tohto dôvodu si pri komunikácii všímajte aj skúsenosti Vášho potenciálneho dodávateľa a nebojte sa pýtať, overíte si tak je profesionalitu.

Poznámka autora: tým slniečkom som chcel túto neveselú tému trochu odľahčiť.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png