Recenzia iVISION+ bezdrôtový videovrátnik od Optex I.

iVision t.png

Po úspechoch na trhu USA prichádza Optex so zaujímavým riešením aj na Európsky trh.

Autor: Štefan Lastovka
 
Mnohí počas výstavby alebo rekonštrukcie svojho rodinného domu zabudli na inštaláciu domového vrátnika. Alebo počas prác okolo domu poškodili kabeláž. Väčšina to rieši jednoduchým bezdrôtovým zvončekom. Nevýhodou je to, že neviete identifikovať kto zvoní.

Bezdrôtový videovrátnik iVISION+ od OPTEX by mohol byť riešením. Vzhľadom na to, že koncept produktu je postavený z môjho pohľadu pre platformu DIY a z tohto dôvodu sme sa pozreli na to bližšie. Pre tých, ktorí sa s DIY ešte nestretli stručné vysvetlenie - DoItYourself - urob si sám. Táto kategória produktov by mala by užívateľsky príjemná. Či je to tak aj v prípade tohto produktu posúďte sami.

V prvej časti si predstavíme produkt a v nasledujúcej sa dozviete na výsledok testovania.

Obalu nemožno moc vyčítať produkt je vyobrazený dostatočne, ja by som tam pre úplnosť doplniť údaj o rozmeroch pre tých, ktorí nečítali propagačnú dokumentáciu k produktu.
obal predná strana.jpg
Na zadnej strane obalu je príklad aplikácie, na prvý pohľad produkt, pre rezidenčný trh na ktorý sme dlho čakali ...
obal zadna strana.jpg
Vnútri obalu sa nachádzajú dve krabice a užívateľský manuál. Slovenčina alebo Čeština nebola k dispozícii, ale produkt má intuitívne nastavenia, takže chýbajúci lokalizovaný manuál nie je veľkým nedostatkom.
  rozbalene.jpg
Pozrime sa bližšie na jednotlivé komponenty.

Vonkajšou jednotka je samostatne zabalená aj z dôvodu, že sa dá dokupovať samostatne ako rozšírenie základného systému. Je dodávaná aj so skrutkami na uchytenie do steny a návodom na inštaláciu.
vonkajsia jednotka.jpg
Telo vonkajšej jednotky je z plastu, ktorý pôsobí odolne. Výrobca udáva krytie IPX4, ktoré by malo byť dostatočné na ochranu pre vniknutím vody za daždivého počasia. Teplotný rámec je udávaný v rozsahu -20°C až +50°C, čo by malo byť pre naše podmienky dostatočné.
poistna skrutka.jpg vybratie z konzoly.jpg

Na spodnej časti sa nachádza poistná skrutka, ktorá je chránená záklopným krytom s účel držať telo vonkajšej jednotky v konzole. Výrobca použil štandardnú hlavu na skrutke, vhodnejšia z hľadiska bezpečnosti voči ukradnutiu by bolo použiť neštandardnú hlavu. Po uvoľnení skrutky a vybraní tela z montážnej konzoly pomocou plochého skrutkovača cez predlisovaný otvor sa dostávame k zadnej časti jednotky.
zadna cast.jpg otvorena kamerova jednotka.jpg

Ako je zrejmé z obrázku na montážnej konzole sú 4 otvory pre skrutky na uchytenie do steny. Na zadnej strane kryt na batérie ako aj reproduktor, ktorý je takýmto spôsobom krytý pred vniknutím dažďovej vody. Po otvorení krytu vidíme priestor pre 3 batérie typu AAA. Vonkajšiu kamerovú jednotku je možné napájať aj externe pripojením vodičov do svorkovnice. Pod krytom sme našli tlačidlo pre párovanie zariadení. Ak kupujete sadu tak je už spárovaná. Tlačidlo využijete pri rozširovaní základnej sady o ďalšie jednotky. Veľmi praktické je manuálne nastavenie smeru zorného poľa kamery, ktoré sa nachádza v zaoblenej časti nad akumulátormi. Jednoduchým pohybom pripomínajúcim joystick posúvate kameru ľubovoľným smerom. Výrobca udáva výdrž batérií cca 1 rok pri cca 3 aktiváciách v dĺžke 10 sekúnd denne. Niektorý výrobcovia zvyknú odporučiť špecifickú batériu od konkrétneho výrobcu na základe interných testov, kde vidia najdlhšiu výdrž zariadenia. V návodoch som takúto informáciu nenašiel. Z tohto dôvodu sa životnosť bude líšiť v závislosti od kvality použitej batérie. Výrobca neodporúča použitie lítiových batérií.

videotelefon obsah krabice.jpg Vložili sme batérie zavreli kryt a hor sa na ďalšiu jednotku, videotelefón. Pozrime sa na obsah krabice. V balení sme našli prenosný videotelefón, čo nie je v tomto segmente štandardné. Iný výrobcovia bežne používajú nástenné jednotky s možnosťou doplnkového rozšírenia príslušenstvom ako sú stojany pre montáž na stôl. Prenosná jednotka nám poskytuje väčšiu flexibilitu. Tomuto môžme dať len veľké plus. Ďalej v krabici nachádzame nabíjateľnú sadu akumulátorov, stojan slúžiaci ako dobíjacia kolíska, sieťový adaptér v základnom zapojení pre americký trh s 3 vymeniteľnými adaptérmi pre európske zásuvky (kontinentálna, UK, taliansko-švajčiarka) a samozrejme návod. Prevedenie plastov je lesklé bez úpravy proti zanechaniu otlačkov prstov. Počas hodinového testovania sa to ukázalo, niektoré časti sa zmenili z lesklého na matné. Zmena povrchu na matný by zariadeniu prospela.

koliska zo zadu.jpg koliska spdok.jpg

Na zdanej strane kolísku sú otvory pre prípadnú montáž na stenu, zo spodku sú pogumované protišmykové nožičky. Tiež sa tu nachádza priestor pre konektor napájacieho zdroja. Priestor je dobre upravený aby nedošlo k prelomeniu a tým poškodeniu napájacieho vodiča. Takže máme pripravenú kolísku. Otvoríme zadný kryt prenosného videotelefónu vložíme akumulátor a začneme nabíjať.

videotelefon bez krytu.jpg videotelefon s bateriami.jpg   videotelefon nabijanie.jpg

Tak ako pri vonkajšej jednotke je aj vo videotelefóne v priestore pre akumulátor tlačidlo pre párovanie s inými zariadeniami. Pozrime aké funkcie nám ponúka videotelefón. Množstvo tlačidiel v porovnaní s inými videotelefónmi používaných v analógových videovrátnikov neznamená obrovské množstvo funkcií, má skôr pripomínať telefóny aké poznáme s klasickej pevnej telefónnej siete. Veľké tlačidlá sú výhodou a dobre reagujú na dotyk. Veľké ikony ocenia hlavne starší ľudia. Obraz na displeji je adekvátny cene zariadenia. videotelefon.jpg

Telefón má 11 prehľadných tlačidiel na prijatie a ukončenie hovoru, otváranie dverí, pozeranie obrazu z kamery vonkajšej jednotky, urobenie snímku počas hovoru, pridávanie a uberanie jasu. Pomocou šípok sa pohybuje v menu alebo sa posúvame medzi snímkami nahratými do pamäte zariadenia. Pod displejom sú dve funkčné tlačidlá systémového menu. V bočnej časti je umiestnený mikro-USB konektor na prepojenie zariadenia s PC.

Test zariadenia na budúce.


Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png