Recenzia iVISION+ bezdrôtový videovrátnik od Optex II.

iVision t.png Ako reálne funguje v praxi.

Autor: Štefan Lastovka
 

 Test zariadenia

Tak ako som spomínal základná sada iVISION+ je dodávaná už spárovaná. To znamená po vložení akumulátorov a nabití videotelefónu je pripravená na použitie. Pred inštaláciou výrobca doporučuje urobiť test dosahu pre inštaláciu prvkov na miesta v rámci dosahu. Optex uvádza dosah zariadenia 100 metrov vo voľnom priestore.

Najskôr sme začali s testom základných funkcií potom sme sa pozreli na dosah v realite.

Nastavenie dátumu a času je jednoduché pomocou menu a funkčných tlačidiel. Na displeji sa zobrazujú okrem obrazu nasledovné informácie: úroveň signálu, úroveň nabitia akumulátoru videotelefónu, dátum a čas. Počas hovoru sa pridáva informácia stave akumulátoru kamerovej jednotky, takže sa dokážeme vyhnúť situácii, že by sa nám neočakávane vybili batérie vo vonkajšej jednotke.

Zariadenie sme testovali vo fabrických nastaveniach, ktoré boli počas testu vyhovujúce. V menu sa dá upravovať konfigurácia ohľadom potlačenia okolitého šumu počas hovoru, dĺžka otvorenia zámku, počet snímkov atď. Pre bežné aplikácie bude vyhovovať fabrické nastavenie.

Zvonenie má len jeden typ ding-dong, kde vieme pomocou šípky hore a dole upravovať hlasitosť.

Pri každom zazvonení je do pamäte uložený obrázok, ktorý sa dá pozrieť pomocou tlačidla "PLAY", ďalšie obrázky z pamäte sa prezerajú pomocou šípok hore a dolu. Takto si môžete pozrieť aj obrázky osôb, ktoré zvonili počas vašej neprítomnosti. Hovor sa dvíha použitím tlačidla so symbolom zeleného telefónu a textom ANSWER. Ak chcete počas hovoru uložiť do pamäte obrázok volajúceho tak použite tlačidlo SNAP. Dĺžka hovoru je prednastavená na 1 minútu z dôvodu šetrenia batérií. Ak zabudnete hovor ukončiť tlačidlom s so symbolom červeného telefónu a textom OFF bude hovor po minúte automaticky ukončený. Ak telefonát trvá dlhšie ako minútu je vhodné zatlačiť tlačidlo ANSWER na predĺženie hovoru o ďalších 60 sekúnd. Nie je tu možnosť hlasitého hovoru, ale vzhľadom na použitie by to zbytočne navyšovalo cenu. Ak zvoní návšteva musíte telefón zdvihnúť tak či tak a komunikácia netrvá tak dlho ako bežný telefonát, buď návštevu pustím alebo nie, väčšina ľudí zbytočne nekomunikuje s ľudmi pred dverami. Len malá skupina ľudí zdvorilo odmieta podomových predavačov, väčšina ľudí veľmi rýchlo odmietne neželaných hostí.

modul zamku spredu.jpg Základná sada neobsahuje modul pre otváranie dverí, zo začiatku som to nechápal a bral som to ako mínus. Ráno a večer chodím venčiť psa a sledoval som ako majú ľudia riešené situácie pre aplikáciu tohto zariadenia. Veľa ľudí na to pozabudlo a majú pri bránke namontované len bezdrôtové zvončeky a k dverám nevedie žiadny kábel pre napájanie a ovládanie elektrického zámku.  V takomto prípade nie je možné využiť modul ovládania zámku a zbytočne by to navyšovalo cenu. Pre aplikácie, kde bol v minulosti inštalovaný audio vrátnik alebo je funkčná kabeláž len pre ovládanie zámku je možné základnú sadu rozšíriť o modul pre ovládanie zámku. K modul zamku zozadu.jpg sade sa dajú pripojiť dva takéto moduly. Modul komunikuje bezdrôtovo s videotelefónom. Pripájajú sa k nemu kábel pre napájanie a ovládanie elektrického zámku na dverách. Tento modul sme netestovali, lebo nám nemôže poskytnúť nejakú špeciálnu funkciu len spína otváranie zámku, vzhľadom na reputáciu firmy Optex bude fungovať bez problémov. V module je integrovaný aj doplnkový bezdrôtový zvonček, ktorý je možné vypnúť pomocou prepínača na bočnej strane. Vzhľadom na pripájanie elektrických častí by mala tento modul zapájať osoba s príslušnými oprávneniami.

Prezeranie obrázkov v pamäti funguje korektne na displeji videotelefónu. Pripojenie videotelefónu pomocou mikroUSB sa používa na stiahnutie obrázkov zo zariadenia do PC. V manuále sa uvádza kompatibilita s Windows 7 a vyššie. Počas nášho testovania sme sa pripojili s laptopom s Windows 7 bez problémov ale notebook s operačným systémom Windows 8 sa ani na niekoľko pokusov nedokázal spojiť. iVision plus strata signalu.jpg

Dosah

Najskôr sme otestovali dosah zariadenia vo voľnom priestore. Kvalitná komunikácia bola v rámci cca 75-80m pri väčšej vzdialenosti začal hovor sekať. Obrázok v pamäti videotelefónu odoslaný po zazvonení ako aj video prenos bol v rámci tejto vzdialenosti v poriadku.

Problémy nastali pri testovaní v rámci budovy, testovali sme rezidenčnú aplikáciu ako aj aplikáciu v administratívnej budove z dôvodu rôznych typov stien, ktoré majú vplyv na prechod signálu. Aj Optex Europe vydal špeciálne upozornenie pre Európu (na rozdiel od USA nemáme drevené domy) kde upozorňuje na zníženie dosahu spôsobeného použitým materiálom. V poznámke sa okrem iného uvádza, že každá aplikácia má byť pre samotnou inštaláciou otestovaná. Po našich skúsenostiach s tým môžme len súhlasiť. Tu sú naše zistenia, ktoré bohužiaľ tento vynikajúci produkt obmedzuje na malé množstvo aplikácií spôsobené krátkym dosahom.

Pri rezidenčnej aplikácii sme vonkajšu kamerovú jednotku priložili na plot z betónových tvárnic (v súčastnosti veľmi používaný materiál) a vnútornú jednotku - videotelefón sme testovali v rámci rodinného domu s tehlovými múrmi (40cm tehla + 10 cm polystyrén) vzdialeného od múru cca 8 metrov (bežná vzdialenosť na pozemku). Zariadenie fungovalo vo vstupnej hala ako aj v miestnostiach priľahlých k vonkajšej stene orientovanej k múru spoľahlivo. Presun do ďalších vzdialenejších miestností na prízemí viac nefungoval ako fungoval. Na vyššom podlaží nefungoval vôbec. To čo sme považovali za najväčšiu výhodu tohto zariadenia, možnosť zobrať si prenosný videotelefón na záhradu čo by ocenili ľudia v lete ak sú na terase za domom a čakajú návštevu vôbec nefungovalo. Dosah na záhradu fungoval len v prípade ak bola vonkajšia jednotka ako aj videotelefón v polohe tak, že signál neprechádzal cez dom.

Pri aplikácii v administratívnej budove, železobetón so sádro-kartónovými priečkami bol dosah tiež mizivý cca 15 metrov. Celé je to spôsobené frekvenciou 2,4 GHz, ktorá je dobrá šírkou prenosového pásma potrebnou na prenos audio-video signálu ale má problém s prechodom cez steny. Poslali sme spätnú väzbu priamo výrobcovi, s tým, že produkt je veľmi zaujímavý ale dosah ho degraduje a bolo by vhodné doplniť ho o opakovač. Uvidíme ako zareaguje, obdobnú spätnú väzbu musí dostať zovšadiaľ.

Zhrnutie

Keď odhliadneme od problému zapríčineného výberom frekvencie, ktorá má problém v zastavaných priestoroch tak môžeme produkt hodnotiť pozitívne. Zvuk je čistý, obsluha jednoduchá,  veľké tlačidlá, zaujímavý koncept pre rezidenčné aplikácie a malé firmy. Použitý materiál zodpovedá cene zariadenia. Pri použití matného povrchu by boli otlačky prstov menej viditeľné. Odporúčaná cena základnej sady videotelefón a vonkajšia audio-video jednotka  je 300,- EUR bez DPH. Cena rozširujúceho modulu pre ovládanie zámku je tiež prijateľná 84,- EUR bez DPH. Koncept riešenia s max. 4 videotelefónmi a 2 vstupnými jednotkami je pre bežné aplikácie dostatočný. Displej s veľkosťou 2,4 palca je na danú aplikáciu prijateľný. Strieška, ktorá by slúžila ako slnečná clona a zároveň ako ochrana proti dažďu (zaschnuté kvapky na krycom skle) by bola dobrým príslušenstvom pre aplikácie na vonkajších múroch budov alebo plotoch ale to sa dá vyriešiť aj svojpomocne. Keď výrobca rozšíri ponuku o opakovač, tak toto riešenie odporúčame. Pre tých, ktorým sa takéto riešenie páči odporúčam dohodnúť sa s dodávateľom na nejakej forme zapožičania zariadenia na otestovanie kvality signálu a pokrytia priestoru, v ktorom chcete zariadenie používať.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png