IP videovrátniky

  videovratnik.jpg

Výhody použitia IP technológie

Autor: Štefan Lastovka
 

V súčastnosti s vývojom technológií sa začínajú v čoraz väčšej miere používať videovrátniky na báze IP. Keď sa obzrieme pár rokov späť tak IP videovrátniky boli používane hlavne v rámci komerčných aplikácií. Ich hlavnou výhodou bola modulárnosť a možnosť prepojenia s IP telefóniou. SIP videotelefón bol prepojený s kamerovou jednotkou videovrátnika pri vchode. Dominantým hráčom u nás v tomto segmente je spoločnosť 2N, ktorej zariadenia sú inštalované vo väčšine novších biznis centier. Firmy si tak zvykli na 2N, že ich produkty sú používané aj na jednoduché aplikácie, kde je možné inštalovať aj jednoduchšie a cenovo prijateľnejšie produkty.

V rámci IP videovrátnikov rozlišujeme dva prúdy. Tradičný, od výrobcov z oblasti komunikačných zariadení, kde je audio a video komunikácia s vývojom technológií automaticky presúvaná na novú platformu.Druhú prúd predstavujú výrobcovia z oblasti bezpečnostných kamier, kde vidíme pomalú ale logickú penetráciu do tohto segmentu spôsobenú vývojom technológií pre kamerové systémy. Ak výrobca CCTV využije existujúci koncept z malej lacnej IP cube kamery, ktorá má zväčša zabudované obojstranné audio ako aj vstup a výstup, tak nepotrebuje robiť veľké úpravy aby vyrobil jednoduchého videovrátnika. Stačí úprava dizajnu vonkajšej jednotky lepší reproduktor a jednoduchý softvér. Na druhú stranu môže použiť malý LCD monitor s HW alebo v prípade touch screenu SW tlačidlami. Niektorí výrobcovia sa netrápia ani vývojom vnútornej jednotky s displejom, použijú videotelefón od špecializovaného výrobcu ako je napr. GRANDSTREAM alebo si dajú naprogramovať aplikáciu pre smartfón, ktorá je použiteľná aj na tabletoch.

grandstream+gxv3275.jpg.png
GXV3275

V poslednom čase pribúda čoraz viac jednoduchých riešení, ktoré zvládnu inštalovať aj elektrikári zvyknutí na analógové videovrátniky. V takýchto prípadoch zvyčajne nenaprogramujú systém tak aby poskytoval užívateľovi všetky výhody ale vyberajú si toto riešenie z dôvodu možnosti zobrazenia bezpečnostných kamier na monitore videovrátnika.

Hlavný trh pre videovrátniky od výrobcov bezpečnostných kamier je rezidenčný trh, ktorý nepožaduje špeciálne sieťové nastavenia. Je to logický krok, v ktorom využívajú svoje existujúce predajné siete na penetráciu do nového segmentu.

Na druhej strane výrobcovia z telekomunikačného sektoru umožňujú pripojiť k ich riešeniam aj kamery.

Niekde medzi sa nachádzajú výrobcovia, ktorí vyrábali v minulosti analógové videovrátniky. V rámci ich portfólia sa nachádzajú prevodníky, ktoré umožňujú hybridné riešenia. Niektorí začínajú ponúkať aj kompletné riešenia na báze IP. Osobne si myslím, že väčšina tradičných výrobcov videovrátnikov to má spočítané, prevalcujú ich výrobcovia s oblasti telekomunikačných zariadení a kamerových systémoch. Väčšie komerčné riešenia budú dominantou pre riešenia IP telefónie, ktorá bude rozšírená o videovrátniky. Menšie riešenia budú patriť produktom od výrobcov bezpečnostných kamier, v tomto segmente nevydržia dlhodobo držať krok s cenami hlavne z produkcie Čínskych výrobcov.

V rámci riešení videovrátnikov je možné nájsť aj jednoduché systémy kontroly vstupov. Zväčša ide o jednoduché otváračky dverí ako o systém kontroly vstupov. Na druhej strane sa čoraz častejšie stretávame s integráciou IP videovrátnikov v rámci bezpečnostných systémov, či už ide o kamerové systémy, systémy kontroly vstupov alebo integrované bezpečnostné systémy, kde sú zväčša používané videovrátniky v rámci núdzových komunikačných systémov.

Zanechávaniie odkazov pre účastníka aj s obrazovou informáciou je už dnes samozrejmosťou pre väčšinu systémov, takisto aj vyhotovenie obrázku po zazvonení na vonkajšiu jednotku.

Pre stručnú informáciu o možnostiach jednotlivých riešení sa pozrime na príklady rôznych aplikácií.

Riešenie od 2N pre typické aplikácie v rámci administratívnych budov

helios-ip-verso-basic-interconnection-cz.png

Pre obytné domy alebo komplexy možno použiť riešene od Dahua, výhoda je flexibilnosť, komunikuje po slovensky aj po česky. Podľa aplikácie je možné použiť tablo s menu alebo s tlačidlami pre jednotlivé byty. Majitelia si môžu vybrať so širokej ponuky vnútorných jednotiek s rôznymi uhlopriečkami a možnosťami ovládania.

Dahua apartment solution.png  

Pre rezidenčné aplikácie je možné použiť jednoduché sady s jednou vonkajšou kamerovou jednotkou a jednou vnútornou monitorovou jednotkou. Takéto riešenia všetci poznáte preto si ukážeme jednoduché cenovo nenáročné riešenie od Dahua. K vnútorným jednotkám je možné pripojiť detektory a urobiť si takzvaný bezpečnostný systém, ktorý síce nespĺňa európske predpisy pre bezpečnostné systémy ale pre niektorých užívateľov je to dostatočné.

dahua residential video door app.jpg

Ďalšie menej rozšírenejšie riešenia sú od Mobotix, ktorý používa hemisférickú kameru, ako vnútornú jednotku je možné použiť zariadenie od GRANDSTREAM.

Aby sme nevynechali aj riešenie, ktoré využíva cloud a ponúka ho ako SaaS tak nesmieme zabudnúť na lídra v cloud riešení pre kamerové systémy spoločnosť 1000eyes, ktorá s ďalším nemeckým výrobcom TelekomBenke poskytuje zaujímavé riešenie. Vo vonkajšej kamerovej jednotke je použitá kamera od Axis.

Možností je veľa preto si dôkladne zvážte aké zariadenie je pre Vás najvhodnejšie, či už z hľadiska ceny alebo možností. Vybrať si zariadenie, ktoré Vám neposkytne riešenie, ktoré bude vyhovovať Vašim požiadavkám je veľmi jednoduché, nezaujímajte sa a kúpte si prvé, ktoré uvidíte.

Skúsim sa k tejto téme ešte vrátiť a poukážem na veci nad, ktorými sa je vhodné zamyslieť ako aj ukázať niektoré aplikácie, kde majitelia nevenovali dosť času pri výbere zariadenia alebo dodávateľa.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png