5 najčastejších chýb pri videovrátnikoch

vv t.png Pri výbere videovrátnika užívateľ pozerá na cenu alebo dizajn zariadení lebo to považuje za najdôležitejšie.

Autor: Štefan Lastovka
 

Predpokladá, že medzi zariadeniami nie sú veľké rozdiely. To je prvá chyba, po ktorej nasleduje ďalšia - podcenenie prípravy v rámci, ktorej sa prejavia problémy niekdy až roky po inštalácii.

Pozrime sa teda na to bližšie aby ste sa neopakovali chyby iných.

  • Cena - často je rozhodujúcim faktorom cena. Najlacnejšie zariadenia sa predávajú v jednoduchých sadách pre jedného účastníka. To znamená jedna vonkajšia jednotka s audio a video a jedna vnútorná jednotka videotelefón. Takéto zariadenia nie je možné v budúcnosti rozšíriť o ďalšiu vnútornú jednotku, ak by ste chceli pridať druhý videotelefón. Náhradné diely bývajú zvyčajne nedostupné a predaj jednotlivých modelov je často kratší ako záruka. To znamená, že pri poruche po záruke musíte kúpiť ale aj vymeniť kompletne všetko.
  • Zorné pole - nie všetky vonkajšie jednotky majú možnosť nastaviť smer záberu kamery. To v praxi môže znamenať, že nevidíte osobu alebo nemáte prehľad o situácii ak Vám zazvoní niekto cudzí.
  • Návrh riešenia - veľmi často podceňovaný fakt. Veľmi často sa necháva výber umiestnenia na elektrikárovi, ktorého po prebraní a zaplatení už nikdy neuvidíte. On to nebude používať. Realizáciu urobí tak aby to bolo pre neho čo najjednoduchšie.
  • Realizácia - ak ste sa venovali príprave tak nezabudnite, že treba ustrážiť aj realizáciu. To že niekto dostane dobrý podklad automaticky neznamená, že to podľa neho bude aj realizovať. Po pár rokoch sa začnete čudovať prečo Vám systém nefunguje ako predtým, keď odhalíte chybu tak Vás niekedy môže uchytiť z dôvodu. Častým javom je, že pri realizácii si niekto uľahčil prácu a ušetril niekoľko EUR. Výsledkom je náklad mnohonásobne vyšší ako úspora (ktorú si zväčša nechá pre seba).
  • Výber dodávateľa môže tiež spôsobiť nielen technické problémy ale aj to, že nedostanete riešenie ušité na mieru. Nie všetci investujú do testovaní a vzdelávania aj keď práca je odvedená kvalitne. Typickým príkladom je nevedomosť o možnostiach, čo sa môže prejaviť podcenením celkového dojmu - túto chybu je vidno pri aplikáciách kde nie je problém cena. Majiteľ by zaplatil aj vyššiu čiastku keby vedel o ďalších možnostiach. Videovrátniky je totiž možné integrovať aj s modulmi schránok a výsledok je potom oveľa krajší. Okrem toho sa dá videovrátnik použiť aj ako rozšírenie bezpečnostného systému a celková cena nie je brutálne vyššia ako bežné riešenia. V tomto prípade je to o technologickej úrovni dodávateľa.

Teraz sa pozrime ako sa sú videovrátniky realizované v praxi.

V rámci tejto ukážky je vidieť inštaláciu videovrátnika Legrand, ktorý patrí k lepšiemu štandardu ale o príprave sa to nedá povedať. Pekný kamenný múr len majster bol nižšej postavy alebo stál v jame. Ďalšia možnosť je, že kábel vyviedol murár, ktorý takéto veci nerieši a ni ho to nezaujíma.

vv zle vymaranie.jpg

Ďalšou veľmi zaujímavou aplikáciou je kombinácia Jednej z najdrahších alternatív na trhu videovrátnik od Mobotix s vonkajšou kamerovou jednotkou T25, ktorá má hemisférický objektív a tým pádom má užívateľ úžasný prehľad o situácii vidí všetkými smermi vľavo, vpravo, hore aj dole. Tu sa nedá schovať. Jednotka T25 je rozšírená o kódovú klávesnicu. Takáto vonkajšia zostava stojí cez 1000 EUR bez DPH, neviem aký zázrak sa skrýva vo vnútri domu. Takže je jasné, že peniaze tu asi nehrali hlavnú úlohu. Ale niekde asi nastala chyba lebo pod jednotku pribudol bezdrôtový zvonček. K úžasnej dizajnovej schránke sa nebudem vyjadrovať. Dôvod bezdrôtového zvončeka môže byť rôzny. Môj osobný odhad je poškodená kabeláž, ktorej oprava by znamenala vysekať chodník, presadiť kríky, rozryť trávnik atď. Menej možné je to, že majiteľ nevie zohnať dodávateľa aby mu urobil úpravu na systéme podľa jeho zmenených požiadaviek. Mobotix je flexibilné riešenie a rozšírením alebo výmenou modulov by sa dalo riešenia namodelovať presne podľa požiadaviek majiteľa.
vv mobotix a bezdrot tlacidlo.jpg
Na tomto príklade je vidieť že po kedysi funkčnom zariadení ostal len inštalačná krabica, do ktorej domáci majster nainštaloval zvončekové tlačidlo. Pritom existujú videovrátniky, ktoré komunikujú po dvoch vodičoch vrátane napájania. My sme prvé dvojvodičové aplikácie robili pred cca 15 rokmi ale pre niektoré firmy je to doteraz niečo neznáme.
vv instalacna krabica a zvoncek.jpg
Pozrime sa prečo je veľa inštalácií videovrátnikov po čase nahradených bezdrôtovými zvončekmi. Táto ukážka "profesionálnej kabeláže hovorí za všetko. Životnosť kabeláže odhadujeme tak na 5 rokov. Takto vyzerá skoro všetka kabeláž pre videovrátniky. Rýchlo hodený kábel pod chodník alebo zahrnutý zemou. Takýto kábel nie je určený pre použitie v zemi a ani nie je uložený v trubke aby ho bolo možné pri poškodení vymeniť. Poškodenie kábla je otázkou času s nasledovných dôvodov: preseknutie pri záhradníckych prácach, obžratie izolácie myšami, rozpadnutie izolácie vplyvom prostredia. Uloženie káblu do trubky by zvýšilo životnosť na minimálne 10 rokov a v prípade poškodenia sa dá kábel vymeniť. Úspora takejto realizácie je možno 20 EUR, koľko bude stáť rozbiť chodník, rozryť trávnik....? Za dvacku to asi nikto neurobí.
vv kabelaz.jpg

V tomto prípade ukážem naozaj zaujímavú kombináciu nejakého ochranného prvku, ktorého význam som ale nepochopil. Jediná možnosť aká ma napadla je ochrana pred nacúvaním mechanizmu alebo pred loptou. Takýto typ ochrany sa používa v skladoch alebo telocvičniach. Posúďte sami. Ak išlo o iný typ ochrany pred vandalmi alebo proti ukradnutiu tak tam sa využívajú iné vonkajšie jednotky nazývané antivandal, ktoré majú pevné kovové telo a skrutky sú s neštandardnými hlavičkami.
vv commax s mriezkou.jpg
Tu sú ukážky "dizajnových" riešení, pri domoch kde rozpočet nehral úlohu ale dodávateľ či už to bol architekt alebo inštalačná firma to nedotiahli do konca. Inštalácia s Mobotixom tiež patrí do tejto kategórie.
  vv dizajnove riesenie 1.jpg
V nasledovných dvoch bola snaha aspoň niečo riešiť.

V prvom im to výškovo trochu ušlo ale inak uznávam snahu.
vv dizajnove riesenie 2.jpg

V druhom prípade inštalovali drahú jednotku od schránky na striešku proti dažďu zabudli:
vv dizajnove riesenie 3.jpg

Ale aby sme všetkých nehádzali do jedného vreca podarilo sa mi nájsť aj systém v realizácii, kde sa majiteľ dobre pripravil.
vv dizajnove riesenie 4.jpg

Tu je ukážka z riešenia kde je elektronika integrovaná priamo v rámci panelu - je to zákazkové riešenie od nemeckej firmy Telekom Behnke.
vv TB integrované.png

V ponuke ADI je možné nájsť model Fermax 4012, ktorý je kombináciou videovrátnika a schránky na listy so zadným výberom. Tento model je možné aplikovať na steny s rôznou hrúbkou má nastaviteľnú hĺbku.

fermax schranka na listy.jpg
Všetky chyby, ktoré sa vyskytujú pri výbere a inštaláciách videovrátnikov by zabrali celú knihu takže len takto v skratke aby ste predišli najčastejším chybám. Riešenie sa dá vždy prispôsobiť rozpočtu len treba chcieť a nájsť si čas na prípravu.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png