Niečo si ešte pamätáte ale viete ako to všetko začalo?

history-t.png Viete kedy vznikol prvý bezpečnostný systém a ako fungoval?

Autor: Štefan Lastovka
 

Zvedavosť

Ja sa vrámci svojej krátkej histórie v bezpečnostnom priemysle viem vrátiť len na začiatok 90tych rokov. Pamätníci si ešte spomenú na bezpečnostné systémy zapínané a vypínané kľúčikom, ktoré boli bežne používané v tých časoch. Dnes sa väčšina pousmeje nad prelomovým denníkom udalostí, ktorý bol online tlačený ihličkovou tlačiarňou, keď zmizol neboli dôkazy. V čase, keď u nás začínal najväčší rozmach bezpečnostných systémov to boli takéto systémy úplne normálne. V rámci bezpečnostných systémov som prežil niekoľko technických revolúcií. Kedže som zvedavý, tak ma zaujíma aj to čo bolo predtým a tak som sa pohrabal na nete a podelím sa s Vami o zopár zaujímavých informácií. Sám som bol prekvapený, že história bezpečnostných systémov siaha až tak ďaleko. Použité obrázky na upútavke sú z môjho archívu z dokumentácii od partnera Guardall z roku 1992.

Pojem bezpečnosti pochádza z pred tisícov rokov keď využívali psy na výstrahu pred narušiteľmi a bolo bežné sa brániť smrtiacimi zbraňami. Dnes je už bezpečnosť nesmierne premyslená vďaka technologickým pokrokom a inováciám nám umožňuje nielen zvýšiť bezpečnosť ale aj uľahčiť život. Tento článok vysvetľuje ako sa moderné systémy poplachovej signalizácie v priebehu rokov vyvinuli a poskytuje náhľad na to čo náš čaká s novými technológiami, ktoré výrobcovia systémov poplachovej signalizácie práve vyvíjajú pre rezidenčný segment.

Ranné 16. storočie:

Anglický vynálezca známy ako Mr Tildesley bol prvý komu pripísali výtvor prvého obstojného modelu poplašného systému proti narušiteľom, ktorý pozostával zo série zvonkohier mechanicky pripojených k zámku dverí. Ak sa narušiteľ pokúsil otvoriť dvere, zazneli zvonkohry. Systém bol podľa dnešných noriem minimálny, ale položil základy pre všeobecnú osnovu ako má domáci bezpečnostný systém fungovať.

Druhá polovica 19. storočia:

Augustus Pope objavil ako využiť elektrinu, magnety, a zvonec, a vytvoril prvotnú verziu moderného systému poplachovej signalizácie. Tento systém bol pripojený ku dverám a oknám, a reagoval na uzavretie elektrického obvodu, rozoznejúc zvonec ak bolo niektoré okno alebo dvere otvorené. Jeden z charakteristických znakov Popovho systému bol, že poplach znel naďalej aj keď sa narušiteľovi podarilo zatvoriť dvere a okná cez ktoré vnikli na pozemok, zaručujúc, že sa majiteľ domu o vniknutí dozvie. Popovi vydali patent na jeho poplachové zariadenie 21. júna 1853.

1857:

Edwin Holmes; človek, ktorému pripísali komercializáciu poplachového zariadenia, kúpil Popov patent a začal s rozsiahlou výrobou a vývojom elektrických poplachových zariadení, aj keď jeho prvotné výtvory dosiahli úspech len v u bohatých kvôli vysokej cene.

1905:

Spoločnosť AT&T kúpila Holmesov podnik a spojila ho so systémami núdzových volaní miestnej polície a hasičov - ranými ekvivalentmi dnešných pultov centrálnej ochrany.

80roky 20. storočia:

Prelomy vo vede priniesli nové technológie, ktoré boli využité na začiatok výroby inteligentnejších verzií poplachových zariadení. Snímače pohybu boli uvedené v 70. rokoch, zavádzajúc tak technológiu ultrazvukových vĺn. Využitie ultrazvukovej technológie bolo veľmi jednoduché: vlny boli vyslané zo snímača a odrazené späť. Ak narušiteľ vošiel do domu a narazil na jeden zo snímačov, spôsobil zmenu zvuku a spustil sa poplach. ďalšie pokroky v 80. rokoch uviedli do poplachových systémov technológiu infračerveného svetla, s ktorou sa výrazne zvýšila imunita detektorov voči falošným poplachom. S rozvojom technológií a masovejšou výrobou začali byť systémy poplachovej signalizácie cenovo prístupné pre väčšinu domácností.

Dnes:

Existuje veľa možností aby sa vyhovelo vašim potrebám. Systémy poplachovej signalizácie sú dostupné v rozmanitých tvaroch a veľkostiach, môžu byť prepojené káblom alebo úplne bezdrôtové. Dnešné systémy sú oveľa technologicky pokročilejšie ako ich predchodcovia a je možné ich prepojiť s množstvom rôznych bezpečnostných zariadení, ako s detektormi požiaru reagujúce na dym a/alebo teplo, núdzovými tlačidlami, detektormi plynov, zaplavenia ...

Súčasným trendom je v rezidenčnom segmente poplachových systémov je tzv. smart home, kde je poplachový systém prepojený s ovládaním ďalších zariadení v dome v rámci jednej aplikácie aby tvorila jeden logický systém z ktorého je možné spravovať celú domácnosť: zahŕňa bezpečnosť, ochranu, kúrenie, osvetlenie, vodu atď., všetko v jednom tzv. 'chytrom' systéme. Takéto systémy umožňujú diaľkovú správu zo smartphonov, tabletov a počítačov užívateľmi, čo umožňuje jednoduchú kontrolu Vášho domu v rôznych situáciách aj keď práve nie ste doma.

Pri výbere takéhoto systému nezabudnite, že bezpečnostný systém musí spĺňať požiadavky noriem. Na trhu je veľa zaujímavých riešení, ktoré na prvý pohľad vyzerajú úžasne - jednoduchá obsluha s vynikajúcou cenou len s drobnou chybičkou krásy nespĺňajú normu EN50131. Potom sa môžete čudovať, prečo systém pri vlámaní nefungoval, prečo máte problém poisťovňou. Je to len na Vás ako si vážite svoje životy a majetok.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png