Nedajte sa dobehnúť so 4K

  4K nedajte sa dobehnúť.png Nie je 4K ako 4K.

Autor: Štefan Lastovka
 
Málokto si vie v realite predstaviť koľko luxov znamená aké osvetlenie scény (príklady som uvádzal v predchádzajúcom článku) a ak to aj dokáže, tak rozdiel v kvalite obrazu kamier najvyššej rady od rôznych výrobcov môže byť obrovský.

Na obrázkoch porovnáme momentálne najcitlivejšiu dostupnú CCTV IP kameru od Sony SNC-VM772R s papierovo porovnateľnou kamerou od známeho nečínskeho výrobcu. Obe kamery ponúkajú rozlíšenie 4K, na rozdiel od väčšiny výrobcov používajú kvalitnejšie objektívy ako aj čipy s vyšším rozlíšením z tohto dôvodu dosahujú naozaj vysokú citlivosť. Nie každý výrobca používa kvalitnejšie objektívy aby dosiahol vyššiu citlivosť. Rozlíšenie 4k znamená 3840x2160 bodov to je 8,3 MP. V našom porovnaní sme mali kamery s výstupným rozlíšením 4K pri 30 obrázkoch za sekundu ale s objektívmi a čipmi umožňujúcimi rozlíšenie 12MP u nemenovaného výrobcu a 20MP u Sony. Obaja výrobcovia používajú v kamerách čipy s väčším rozlíšením ako 4K pre vyššiu kvalitu obrazu a výsledné video v rozlíšení 4K využíva to najlepšie čo je možné získať z kombinácie lepšieho objektívu ako aj čipu s vyšším rozlíšením. Nebudeme porovnávať Axis, ktorý používa len štandardné 4K lebo by to bola jasná diskriminácia tejto značky. Účelom tohto článku nie je haniť technológiu ale upozorniť na to, že pri výbere kamery treba sledovať viaceré parametre. Sony na rozdiel od väčšiny výrobcov používa v 4K kamere nielen čip s vyšším rozlíšením ale čipy sú aj fyzicky väčšie, čo znamená že pixel je ďaleko väčší a tak na neho dopadá oveľa viac svetla. Ako sa to prejavilo v realite je vidno z toho porovnania.

Takže poďme sa konečne pozrieť na Sony s 20MP objektívom a čipom s výstupom 4K a výrobcu B s 12MP čipom a objektívom tak isto s výstupom 4K pri rovnakej svetelnosti.

Na tomto obrázku je možné vidieť obraz z oboch kamier pri dobrom osvetlení. Oba obrazy sú dobré rozdiel je len v zobrazení farieb.

SNC 772 vs B 143lx.png

Pozrime sa ako to vyzerá pri menšej citlivosti. Výrobca X udáva citlivosť pri farbe s pripojením objektívom 0,36lx. Ak sa pozrieme na obrázok s osvetlením 0,34 lx tak zistíme, že naozaj vidíme farby ale začíname strácať prehľad o dianí na scéne.

SNC 772 vs B 0,34 lx.png

Tento obrázok berte len ako orientačný na ukázanie aký vplyv má fyzická veľkosť čipu na kvalitu obrazu. Lebo so svetelnosťou ideme pod parameter farebnej scény uvádzaný výrobcom X.

SNC VM722R vs B 0,09 lx.png

Tu jednoznačne vidíme rozdiel, že pri viac ako 3-násobne nižšom osvetlení má Sony SNC-VM772R kvalitnejší obraz ako jeho konkurent. Porovnanie kamery X pri 0,34 a SNC-VM772R pri 0,09 lx hovorí za všetko.

Na týchto príkladoch naozaj kvalitných kamier je vidno, že ak chcete investovať do kvalitného bezpečnostného systému neporovnávajte len papierové údaje. Tieto scény boli snímané pomerne z blízkej vzdialenosti takže v realite je rozdiel ešte markantnejší.

Z tohto dôvodu sa zamyslite nad účelom Vášho kamerového systému a aké svetelné podmienky máte v rámci svojej budúcej aplikácie 4K kamier aby ste neboli prekvapený keď budete potrebovať vyhodnotiť zo záznamu čo a ako sa udialo.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png