Viete čo to je?

hasenie t.jpg

Toto ma naozaj dostalo. Nevedel som či mám plakať lebo sa smiať.

Autor: Štefan Lastovka
 

Moja profesionálna deformácia ma núti všímať si aj veci, ktoré bežný smrteľník prehliadne.

V rámci výletu do krajiny nášho bývalého veľkého brata som na izbe objavil naozaj výnimočné prostriedky na ochranu pri požiari v hoteli kde sme sa na pár nocí zložili.

Nie som odborník na Ruské normy ale u nás by to rozhodne neprešlo. Následne som si pozrel ako je riešená ochrana ostatných častí hotela a bolo som trochu spokojnejší. Zaujímavé to bolo "len" na našom poschodí, ktoré bolo zhodou okolností najvyššie a najnedostupnejšie pre hasičov.

Ale poďme sa konečne pozrieť akú špeciálnu požiarnu ochranu sme mali. Vrámci celého hotela s výnimkou najvyššieho poschodia bola inštalované požiarna signalizácia vo všetkých izbách aj na chodbách. Na najvyššom štvrtom podlaží boli náhodne rozmiestnené požiarne detektory. Len niekde na chodbách - logiku som nepochopil. Na rozdiel od izieb na nižších podlažiach sme mali špeciálne vybavenie aké som naozaj ešte nevidel. Posúďte sami.

Na izbe chýbal evakuačný plán, môže byť toto si asi všímam len ja. Ale mali sme tam špecialitky, ktoré som objavil náhodou a mali slúžiť na ochranu resp. záchranu pri požiari. Keď o nich neviete tak ich v prípade požiaru "naozaj" využijete.

Pre tých, ktorí nie sú až tak zdatný v tejto problematike uvediem ako to "majster" vymyslel a ako sa takáto ochrana rieši smerom na západ.

požiarna baterka.jpg

"Požiarna Baterka" - v prípade požiaru ju treba použiť aby ste lepšie videli cez dym a našli si cestu von. Toto je naozaj krásne. Málokto z Vás mal možnosť vidieť ako vyzerá zadymený priestor pri požiari ako ako je ľahké v ňom zablúdiť a udusiť sa. Štandardne sa neodporúča do takéhoto priestoru vstupovať. Hotelové izby majú zväčša požiarne dvere s dymovým tesnením aby ste sa neudusili, v prípade ak je na chodbe dym sa odporúča čakať na izbe na zásah hasičov, ktorý Vás evakuujú cez okno. Podľa predpisov je požiarna ochrana v hoteloch nastavená tak aby bol požiar detekovaný v skorom štádiu a celé osadenstvo hotela mohli byť evakuované cez únikové cesty.

Požiarna hadica.jpg

Hadica na hasenie požiaru v kúpeľni. Úžasná vec. V civilizovaných krajinách sú vybudované automatické hasiace systémy, ktoré pomáhajú buď uhasiť požiar alebo redukovať jeho šírenie. V Rusko na to idú svojpomocne. V kúpeľni pod umývadlom je hadica s naozaj "obrovským" prietokom vody, ktorá je pripojená na umývadlovú batériu. Priemer tejto hadice je 19mm čo je porovnateľné s hadicou na záhradke, ktorú máte pripojenú k vodovodu. Tomu zodpovedá aj tlak vody. Predstavte si požiar, ktorý sa šíri a Vy ste dobrovoľný hasič vyzbrojený takouto hadicou - naozaj úžasné.

Nikomu neprajem aby bol nútený použiť takéto prostriedky na záchranu svojho života. Ale možno sa mýlim a naozaj to funguje. V niektorých situáciách to naozaj môže fungovať ale bez toho, že viete o takýchto "super záchranných" prostriedkoch tak ich asi nevyužijete.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png