Tri pravidlá pre Váš dom na zvýšenie bezpečnosti

123 t.png Predíďte vlámaniam do vášho domu pomocou týchto jednoduchých pravidiel

Zdroj: Risco FB
 
Niektoré veci platia všeobecne bez ohľadu na geografický priestor lebo ľudská mentalita funguje podobne. Aj keď je Británia od nás ďaleko máme veľa spoločného. U nás sa o bezpečnosti publikuje menej takže sa občas inšpirujem aj z iných regiónov. Hlavne keď to môže pomôcť zvýšiť bezpečnosť.

Vlámania do domov sú jedny z najčastejších zločinov v Británii. Len za posledný rok bolo nahlásených viac ako 200 000 prípadov v Anglicku a Wales (Nedávno oznamovali titulky v novinách, že 94% hlásených vlámaní sa nevyrieši, a v jednom konkrétnom policajnom zbore sa pokúsili ušetriť peniaze tak, že ignorovali hlásenia o vlámaní do domov s nepárnym číslom (nie, nežartujeme - prečítajte si); majitelia domov, nájomníci aj nájomcovia musia byť zvlášť ostražitý pokiaľ ide o ochranu ich majetku a budov v ktorých žijú. Takže, ako máme začať keď chceme každý deň ochrániť náš majetok?

Kľúčom je rozdeliť prístup k ochrane domácnosti do troch širokých, ale jednoduchých kategórii, ktoré by vám mali pomôcť znížiť pravdepodobnosť, že sa stanete ďalšou obeťou vlámania do domu (3 O):

Odradiť

Predstavte si to ako fázu pred výberom domu, keď vlamač hľadá jednoduchý cieľ. Nanešťastie je väčšina vlámaní do domov náhodná, nie plánovaná. Takže je dôležité vyvolať dojem, aby váš dom nevyzeral vyzývavo, ale aby budil dojem ľahkého odhalenia možného páchateľa.

Tak ako majú ľudia, ktorí sa po ulici prechádzajú s najnovším smartfónom v jednej ruke a s drahou kabelkou v druhej väčšiu šancu, že ich prepadnú, aj na domy, v ktorých je majetok viditeľný z vonku sa s väčšou pravdepodobnosťou zamerajú zlodeji.

Aby váš dom nepriťahoval vlamačov je kľúčová rovnováha nízkeho pokušenia preto nenechávajte vonku drahé veci a ukážte, že máte inštalovaný bezpečnostný systém siréna by mala byť orientovaná do ulice tak aby bola viditeľná. Ak máte bezpečnostný systém, uistite sa, že ho zapnete keď odchádzate z domu, a že o ňom okoloidúci vedia. Občas ale nie často si urobte poplach, zároveň sa presvedčíte, že siréna funguje a upozorníte okolie, že máte inštalovaný bezpečnostný systém.

Odoprieť

Niekedy zlodeji ignorujú výstražné znamenia kvôli šanci, že sa môžu dostať do domu a z domu predtým ako bude niekto upozornený na problém. Z tohto dôvodu je vhodné nezabúdať aj na mechanické zabezpečenie vstupov do Vášho domu. Vždy keď odchádzate nezabudnite aktivovať bezpečnostný systém, aby sa zlodeji nedostali do domu bez spustenia poplachu.

Aj keď sa páchateľom podarí vlámať do domu, obvykle hľadajú malé a jednoducho prenosné veci, ktoré môžu rýchlo zobrať, ako napríklad hotovosť, šperky, laptopy, kamery, a malé elektronické zariadenia.

Pre takéto prípady je cieľom čo najviac sťažiť vlamačom situáciu. Ukrytie alebo zabezpečenie cenností v trezoroch oddiali samotnú krádež a dáva vám viac času reagovať. Nezabudnite uschovávať váš majetok na rozumných miestach; priemerný lupič pozná obvyklé skrýše. Ak nemáte objekt na samote tak sa páchateľ v objekte dlho nezdrží. Ak je v dome inštalovaný bezpečnostný systém a je zrejmé, že bol aktivovaný tak vlamač obvykle opúšťa objekt v krátkom čase aby nebol pristihnutý. V závislosti od lokality a typu objektu po spustení alarmu zostáva v objekte max. 10 minút. Po tomto čase výrazne narastá riziko prichytenia na mieste činu.

Odhaliť

Odhalenie vlamača môže nastať pred, počas, alebo po vlámaní a môže byť čokoľvek od znepokojeného suseda nahlasujúceho podozrivé správanie, po bezpečnostný systém prepojený s kamerovým systémom, ktorý pri aktivite v okolí Vášho domu spúšťa poplach a pošle vám nahrávku do smarfónu, aby ste mohli reagovať.

Ak si kamery nemôžete dovoliť, donúťte vlamača pracovať tak, aby ho bolo vidno. Odstráňte z pozemku všetky jednoducho prístupné slepé body. Veľký prínos má starostlivosť o záhradu; v prerastených krovinách sa dá veľmi dobre skryť.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png