Viete čo je väčšia pohroma ako zlodej?

water04.png Aj tak je stále podceňovaná.

Autor: Štefan Lastovka
 

Voda nielen slúži, ale dokáže aj potrápiť.

Nie každý z nás má v rodine skúsenosť s vykradnutím domu alebo bytu, ale zaručene ste sa už stretli s vytopením.

Škody spôsobené vytopením bývajú častokrát horšie ako po zlodejoch.

K zatopeniu vášho objektu môže prísť z rôznych príčin.

Môže ísť o poruchu na rozvode vody ako je prasknutá prívodná hadica k práčke, porucha tesnenia na záchode, alebo upchatý kanalizačný zvod. Stali by ste sa tak obľúbenými u susedov pod vami, ak bývate v bytovom dome.

Majitelia rodinných domov alebo prízemných bytov sa pri záplavových dažďoch, ktoré nám stále pribúdajú, stávajú obeťami zaplavenia spôsobenými nedostatočnou kapacitou kanalizácie, kde voda z kanalizácie vyráža cez toalety a umývadlá. Fuj, raz som to videl naživo a ani si to nechcem znovu predstaviť. Väčšina z vás už videla zaplavený priestor vodou, ale zaplavený priestor kanalizáciou je niečo hrozné, hlavne ak to potom musíte upratať.

Máme klienta, ktorému po privedení internetového pripojenia do domu vytopilo pivničné priestory cez chráničku, ktorou sa operátor dostal do objektu. Bol s toho veľmi nadšený. Mal asi 10cm vody v pivnici.

Máme skúsenosti z firemného sektoru, kde porucha odvodu kondenzu z klimatizačnej jednotky dokázala tiež dobre znepríjemniť život. V rezidenčnom sektore to môže znamenať vydutie parkiet.

Voda je nevyspytateľná a nájde si cestu.

V takýchto prípadoch je dôležité rýchlo konať.

Čo hovoria čísla

37% čechov má skúsenosť s vytopením kvôli prasknutému potrubiu, nefunkčnému vodovodnému kohútiku, pretekajúcemu záchodu alebo poškodenej hadici z práčky.

Zatopenie z povodní vyzerá optimistickejšie: len 12% respondentov.

Keď sa na to pozrieme spolu tak poškodenie domácnosti vodou nie je treba podceňovať. Pretože 37%+12% je naozaj hrozné číslo, to je skoro každá druhá domácnosť.

Čísla som čerpal z tlačovej správy českého Wüstenrot.

Pre porovnanie, skúsenosti s vlámaním do objektu má len 18% respondentov.

Ako sa chrániť?

Neexistuje recept na 100% ochranu a ani investícia do takejto ochrany by nemusela byť efektívna z hľadiska vynaložených finančných prostriedkov v porovnaní s rizikom a škodou. Ale máte možnosť efektívneho eliminovania škody včasným zásahom alebo automatizáciou procesov, ktorá má priaznivý pomer cena:výkon. Použite detektor zaplavenia, pomocou ktorého získate okamžitú informáciu o probléme, a je len na Vás ako si nastavíte interné procesy pre ďalší postup.

WL flood Detector_small.jpg
.

Je to drahé?

Ani nie, závisí od toho, čo chcete dosiahnuť. Zväčša stačí v čas reagovať na situáciu a všetko je v pohode. Detektory zaplavenia sa dajú jednoducho pripojiť k bezpečnostnému systému. V ponuke nájdete detektory pre pripojenie pomocou káblu ako aj bezdrôtové takže, sa nemusíte trápiť ani v situácii keď ste pri objednávaní bezpečnostného systému zabudli na tento typ detektora. Ak nie je možné pritiahnuť kábel na požadované miesto, tak jednoducho k vášmu systému pripojíte bezdrôtový detektor.

Ako inštalovať detektor zaplavenia?

Detektor zaplavenia je možné inštalovať tak, že si určíte pri akej výške hladiny máte byť upizornení. Ak chcete reakciu aj na nepatrné množstvo vody tak sonda musí byť umiestnená priamo na podlahu. V takomto prípade odporúčam použiť sofistikovanejšie riešenie, kde bude poplachová informácia o zaplavení oneskorená z dôvodu upratovacích prác. Pri umývaní podlahy môže prísť k situácii keď detektor krátkodobo signalizuje zaplavenie, ktoré nie je. Podlaha je mokrá a medzi sondami prichádza k prepojeniu spôsobenému vlhkou vrstvičkou na povrchu podlahy. Táto situácia trvá len veľmi krátky čas ale netreba na ňu zabúdať. Aj mokrou handrou môžete krátkodobo spojiť kontakty sondy, čo by malo za následok spustenie poplachu pri bežnej činnosti. Z tohto dôvodu pri inštalácii detektoru so sondami, ktoré sa dotýkajú podlahy alebo sú blízko nej, urobte krok správnym smerom aby ste nenadávali na čo ste sa nechali nahovoriť. Je to len o výbere dodávateľa, skúsená firma vám detektor nainštaluje tak, aby ste s ním nemali problém.

Pri zaplavení monitorovaného miesta Vás systém automaticky notifikuje o situácii, dokonca pomocou výstupu, ktorý môže byť aktivovaný. Automaticky sa môžu spustiť ďalšie zariadenia ako je napríklad čerpadlo, alebo sa môže zastaviť prívod vody do objektu pomocou automatického uzáveru vody...

Zamyslite sa nad tým, čo všetko vám bezpečnostný systém umožňuje: nie je to len o zlodejoch.


Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png