Kupujete si robotický vysávač?

roomba t.jpg Toto musíte vedieť...

Autor: Štefan Lastovka
 
Väčšina majiteľov robotických vysávačov uprednostňuje vysávanie v naprogramovaných časoch. Napriek tomu, že robotický vysávač pracuje pomerne ticho v porovnaní s normálnym vysávačom, ľudia využívajú možnosť naprogramovania času vysávania keď nie sú doma. Vysávač si môže nerušene vykonať svoju úlohu, nikoho nevyrušuje a nezavadzia mu. Toto je naozaj úžasná vec, pre ktorú mám robotický vysávač rád, prídem domov a je čisto. Je to super.

Robotický vysávač a alarm


Ak máte doma nainštalovaný bezpečnostný systém, tak sa vám tento sen môže rozpadnúť. Štandardné detektory monitorujú priestor pomocou PIR detektorov. PIR detektor vyhlasuje poplach v priestore na základe pohybujúceho sa telesa s vyššou teplotou ako je okolie. Tieto parametre spĺňa aj robotický vysávač. V takomto prípade vám systém začne vyhlasovať poplachy v časoch naprogramovanej prevádzky robotického vysávača. Veľmi rýchlo prídete na to, že problém je vysávač.

Čistota alebo bezpečnosť?


Veľa ľudí sa následne nevie rozhodnúť, či je dôležitejšia ochrana proti zlodejom alebo čistota. Zvyčajne zvíťazí čistota a prestanú používať bezpečnostný systém, zo začiatku len v dňoch kedy je naprogramované automatické vysávanie, a neskôr úplne. Toto je voda na mlyn pre zlodejov.

Jednoznačne oboje

Čo teda robiť? Pri bezpečnostných systémoch je dôležité zamyslieť sa už v prvopočiatku nad tým, v akých režimoch budeme fungovať, a do maximálnej možnej miere tomu prispôsobiť systém. Dobrý bezpečnostný systém slúži a neobmedzuje.
Čo ale robiť v prípade, ak máme starší systém, a v čase jeho objednávania sme nad robotickým vysávačom neuvažovali? Pre oba prípady je riešenie. Ak nemáte poplachový systém a máte alebo uvažujete v budúcnosti o jeho inštalácii a plánujete používať robotický vysávač, nezabudnite to spomenúť svojmu dodávateľovi; navrhne vám systém tak, aby ste sa vyhli tomuto problému. Riešenie je jednoduché, na miesto štandardných PIR detektorov sa použijú detektory prispôsobené na domáce zvieratá. Ak už máte bezpečnostný systém a robotický vysávač vám spúšťa poplachy, tak kontaktujte svoju servisnú organizáciu na výmenu štandardných detektorov za verziu PET. Tento typ detektorov má zníženú citlivosť pri zemi a preto je vhodný nielen pre domácnosti s domácimi miláčikmi, ale aj pre robotické vysávače.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png