Trendy v zabezpečení dverí

  FAB - tm.jpg

Dôraz na praktickosť aj nahliadnutie do budúcnosti

Zdroj: Monika Klemšová; Parliamo, s. r. o.
 

Akým smerom sa uberá moderné zabezpečenie? Čo je aktuálne v kurze a ktoré novinky sa ľuďom najviac osvedčili? Mnoho nových funkcií majú samotné cylindrické vložky, ale zaobstarať si môžete aj radu doplnkov, ktoré z vášho domova vytvoria nedobytný hrad. Akých? To nám prezradil Daniel Gregor, bezpečnostný expert značky FAB.


Kam sa posunula cylindrická vložka?

Cylindrická vložka, ktorú máte vo svojich dverách, je v princípe rovnaká viac ako deväťdesiat rokov. Čo sa však týka materiálu alebo nových funkcií, prešla za tú dobu obrovským vývojom. „Vložky sú vyrobené z kvalitných zliatin a sú v nich zabudované prvky, ktoré komplikujú prácu zlodejom," hovorí Daniel Gregor, bezpečnostný odborník spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába značku FAB. Vložky sú odolné proti zlodejským metódam ako je planžetovanie alebo bumping, ale aj proti hrubému násiliu, ktoré zlodeji čím ďalej, tým častejšie používajú.


Dva kľúče pre jednu vložku

Máte v rodine niekoho, kto občas stratí kľúč? Aby ste nemuseli zakaždým meniť vložku, existuje rýchlejšie riešenie. So špeciálnou cylindrickou vložkou 2v1 sa dodáva ešte jedna súprava kľúčov, úplne iná od tej pôvodnej. „Po strate kľúča vám stačí použiť nový kľúč, stavítka vo vložke sa prenastavia a pôvodný kľúč je tým znehodnotený. Do takto zmenenej vložky už nebude pasovať," vysvetľuje Gregor.


Kľúč z druhej strany zámky? Nevadí!

Stále obľúbenejšia je v súčasnosti vložka s tzv. prestupovou spojkou. Tú oceňujú najmä rodiny s deťmi. Stáva sa vám, že sa vraciate domov, dvere sú zamknuté a z druhej strany dverí je kľúč? Doma sa zamklo dieťa so slúchadlami na ušiach a vy sa teraz nemáte ako dostať dnu? Potom je prestupová spojka to pravé pre vás. „Táto spojka je vymyslená tak, že sa vložka z jednej strany dá odomknúť, hoci je z druhej strany v zámke zasunutý a pootočený kľúč," vysvetľuje Gregor.


Kľúč jedine s bezpečnostnou kartou

Kľúče vo vyšších bezpečnostných triedach sú dnes dodávané s bezpečnostnou kartou. „Ide vlastne o taký rodokmeň kľúča. Ak si ku kľúču chcete dať vyrobiť jeho kópiu, žiadny zámočník vám ju bez bezpečnostnej karty neurobí," vysvetľuje Gregor. „Vy tak máte kľúče pekne pod kontrolou a nemusíte sa báť toho, že ich niekto skopíruje, a potom príde k vám domov kradnúť, jednoducho si odomkne a odnesie všetko, čo sa mu zapáči," pokračuje bezpečnostný expert z ASSA ABLOY.


Digitálny priezor, ktorý vidí aj v noci

Digitálny priezor ocenia nielen seniori, ale aj všetci tí, ktorí chcú vedieť, čo sa deje pred ich dverami, a to nielen v okamihu, keď k nim ide niekto na návštevu. „Veľkou výhodou tohto zariadenia je fakt, že z chodby nikto nevie, že takúto vychytávku máte, tvári sa to ako obyčajný priezorník. Ibaže vy doma máte aj obrazovku, na ktorej krásne vidíte celý výrez pred vašimi dverami. Nikto sa neschová ani vedľa dverí, kam obyčajným priezorom nevidíte," vysvetľuje Daniel Gregor. Podľa neho vie digitálny priezor pohyb pred dverami aj nahrávať. Vy tak vidíte, kto sa pri vašich dverách pohyboval, keď ste neboli doma. A výborne funguje aj v noci. „Je vybavený infračervenou kamerou, takže pohyb sníma aj keď je na chodbe úplná tma."


Ktorý kľúč a kedy môže odomykať? Je to na vás

Systém, v ktorom úplne nezáleží na profile kľúča a je vhodný skôr pre firmy. Ale stále viac ho využívajú aj domácnosti. Jedná sa o FAB +CLIQ, v ktorom je kľúč so zámkou prepojený elektronicky. Tento systém dokáže rozpoznať, ktorý kľúč sa snaží zámku otvoriť. „Vy si môžete jednoducho nastaviť kto a kedy môže dvere odomykať. Máte celkový prehľad o tom, kto sa vo vašej firme alebo u vás doma pohybuje," hovorí Daniel Gregor. Vlastný kľúč môže mať napríklad upratovačka, ktorá sa do vnútra dostane iba v konkrétny deň a konkrétnu hodinu. „FAB +CLIQ zaznamenáva či daný kľúč zamkol, toto potom môžete použiť vo chvíli, kedy je váš byt alebo dom neustále odomknutý, ale nikto z rodiny sa k tomu nechce priznať," dodáva s úsmevom odborník.


Otvoríte dvere otlačkom prsta

Stále populárnejšie sú systémy, pri ktorých žiadne kľúče nepotrebujete. To je prípad motorickej bezdrôtovej zámky FAB ENTR. „Ocení ju každý, kto neustále po vreckách alebo v kabelke hľadá, a nemôže nájsť kľúče od domu. Tu totižto žiadne kľúče nepotrebujete, stačí sa dotknúť prstom a je odomknuté," popisuje Daniel Gregor. Okrem toho je možné túto zámku odomykať i diaľkovým ovládaním alebo mobilným telefónom. Jednoduchou aplikáciou navyše môžete poslať prístupový kód, odomkne si tak každý, komu to povolíte.


Zabezpečenie vybavujte komplexne

Trendom poslednej doby je vybaviť zabezpečenie tak, aby sa na nič nezabudlo. Pretože zlodeji používajú ako hrubú silu, tak aj sofistikovanejšie metódy. Nestačí mať iba kvalitnú cylindrickú vložku. „Máte tú najlepšiu cylindrickú vložku, ale inštalovali ste ju do starých papundeklových dverí? Pre zlodejov žiadna prekážka, proste dvere vyrazia. Preto je potrebné mať kvalitné dvere, kvalitnú vložku, a tiež bezpečnostné kovanie," vysvetľuje Daniel Gregor. Bezpečnostné dvere sú vystužené, a navyše sa osádzajú do špeciálnych zárubní vylievaných betónom. A tu žiadna hrubá sila nezaberie. Kvalitná cylindrická vložka s kovaním a prekrytím zasa zaistí, že k vám domov to nepôjde ani tadiaľto.

Pre viac informácií o súčasných trendoch v zabezpečení klikajte na web www.fabsk.sk

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png