Šmejdi II.

smejdi - t.png Ako obstarávate a kde robíte najčastejšie chyby. Nemusíte sa učiť na vlastných chybách. 

Autor: Štefan Lastovka
 

Kde robíte chyby pri výbere bezpečnostného systému?

Veľa dodávateľov bezpečnostných systémov nie je jednoznačne vyprofilovaných a nepovedia nie, čo v praxi znamená, že aplikujú zrkadlový efekt - tak ako pristupujete k výberu a prevádzke svojho systému taký systém alebo službu dostanete.

Všetko závisí len a len na Vás. Aby ste dostali naozaj dobrý systém skúste si priamo overiť referencie. Slovensko je malé ak aj niekoho nepoznáte určite ho pozná niekto z vašich známych.

Dodávatelia bezpečnostných systémov využívajú nasledovné faktory, ktoré hrajú proti vám:

  • Časový stres - bezpečnostné systémy sa zväčša riešia na poslednú chvíľu a preto sa im nikto poriadne nevenuje.
  • Slabo alebo vôbec nezadefinované vlastnosti systému.
  • Nie je zodpovedná osoba - výber dodávateľa bezpečnostného systému je niekomu pridaný k jeho štandardnej práci.
  • Nezáujem o to, čo sa vlastne kupuje. Výsledkom je systém, ktorý sa nepoužíva lebo je nepoužiteľný. Málokedy sa kúpi nový, osoba ktorá urobila zlé rozhodnutie sa neprizná k takémuto stavu.
  • Návrh systému je zadaný generálnemu projektantovi a o tom aký systém je vlastne vyprojektovaný a či zodpovedá požiadavkám aplikácie sa nikto nestará.
  • Ak je aj vyprojektované dobré riešenie, tak pri väčších projektoch sú bezpečnostné systémy obstarávané v rámci stavby. Málokedy sa kontroluje či sa to aj dodá. V rámci tendru sa bojuje zväčša len o najlepšiu cenu a sú umožnené aj alternatívy, ktoré už potom nikto neposudzuje. Stavebná firma nebude používať tento systém, tak prečo by sa mala zaujímať o niečo iné ako o cenu. Takže hlavné je aby sa niečo namontovalo a nejako to počas záruky fungovalo.
  • Chýbajúce financie na kúpu bezpečnostného systému. Investor si nájde peniaze na krásnu budovu ale pri dokončovaní mu už nazvyš veľa neostáva a tak si vyberá najlacnejšie alternatívy.

Vzhľadom na to, že priznať vlastnú chybu je jedno z najťažších rozhodnutí hlavne, ak sa to majú dozvedieť aj iní, tak zväčša sa o takýchto problémoch otvorene nehovorí.

Ako sa nedať nachytať

Aby ste sa vyhli zaužívaným praktikám musíte sa v prvom rade venovať tomu čo vlastne idete kupovať a za akým účelom budete používať váš bezpečnostný systém.

Zaujímavé, že ľudia venujú oveľa viac času výberu auta, notebooku alebo mobilu ako výberu bezpečnostného systému, ktorý je pri väčších objektoch oveľa drahší ako auto a chráni veľké hodnoty resp. životy.

Čudovali by ste sa za čo sú ľudia ochotní platiť v rámci zabezpečenia luxusných priestorov. Tu prichádzajú do úvahy dve alternatívy:

  • Objekt je stavaný na ďalší predaj. V takomto prípade sa kupujú obvykle lacné systémy s pekným dizajnom, ktoré sa tvária ako bezpečnostný systém. Rozhodujúci faktor je len a len cena. V rámci informácií je uvedené, že objekt ma vybudovaný taký a taký bezpečnostný systém. Pokiaľ kupujúci nezačnú pred kúpou preverovať aký systém vlastne kupujú a ak nebude spĺňať štandardné parametre pre objekt daného typu tak sa nepohneme vpred. RIEŠENIE: Preverte si čo kupujete, dajte si niekomu posúdiť systém, ak sa nemáte na koho obrátiť žiadajte dokumentáciu. Už podľa kvality technickej správy, atestov, správ z kontrolnej činnosti, dodávateľ systému sa dá aspoň čiastočne posúdiť kvalita systému. V prípade, že Vám podsúvajú niečo „akože bezpečnostný systém", ktorý nebude vyhovovať vašim požiadavkám, tak to rovno vyškrtnite zo špecifikácie objektu a požadujte zníženie ceny. Veľa krát sme prerábali bezpečnostné systémy v objektoch, ktoré boli dodávané s alarmom ale ten bol nedostatočný ani na základné použitie.
  • Malý záujem o to čo ma chrániť ich život, zdravie a majetok. Mali sme klienta, ktorý si kúpil objekt aj s kamerovým systémom. K systému nebola žiadna dokumentácia, bol pripojený na internet, to znamená, že nikto nevedel kam a kde je ďalší vývod obrazového signálu. Takisto nevedeli, kto má k ich systému prístup aj na diaľku. Keby sme v rámci objektu neriešili iný bezpečnostný systém a nepoložili im otázku ohľadom prepojenia tak by toto ani nikoho nezaujímalo. Klientovi stačilo, že má kamerový systém ale čo sa nahráva v akej kvalite a kto všetko á prístup k záznamom a živému obrazu ho vôbec netrápilo. RIEŠENIE: V tomto prípade sa musia ľudia poučiť na vlastných chybách.

Nám sa v praxi osvedčilo prezentovať každý ponúkaný systém osobitne. Ak si potenciálny odberateľ nevie nájsť čas na to aby sa pozrel na prezentáciu riešenia, ktoré sa mu ponukuje, tak mu zväčša na riešení nezáleží a vyberá si len podľa ceny. Vo veľa prípadoch je následne otrokom systému lebo adaptácia vybraného systému na jeho potreby ho stojí viac energie ako keby sa výberu venoval na začiatku a o cene ani nehovorím.

Nebojte sa informovať o možnostiach systémov, každá dobrá firma nemá problém s prezentáciou riešenia, ktoré vám ponúka. Počas prezentácie požadujte aj názorné ukážky, takto uvidíte aj ako systém ovláda osoba, ktorá ho prezentuje. Ak to nezvláda, tak je to signál byť opatrný. Nebojte sa požadovať detailnejšiu prezentáciu, však vy ste investor. Nekupujte mačku vo vreci.

Návšteva u dodávateľa vám napovie o jeho technickom vybavení. Nezabúdajte, že bezpečnostný systém bude mať aj problémy a váš dodávateľ ich bude musieť riešiť, bez vybavenia mu to pôjde ťažšie.

Preverte si ako má váš potenciálny dodávateľ zabezpečenú technickú podporu. Veľa firiem sa tým nezaoberá. Bežne sa stretávame s tým, že nás kontaktujú aby sme prišli vyriešiť problém na systéme, ktorý sme nedodávali lebo nemôžu zohnať firmu, ktorá im dodávala pôvodný systém alebo na nich nemá čas.

Ako firmy fungujú

Nechcem strašiť, naozaj existujú aj firmy, ktoré dodávajú dobré a kvalitné systémy, len sa s priateľmi nevieme zhodnúť na tom, aké percento dodávateľov bezpečnostných systémov dodáva naozaj bezpečnostné systémy a koľko len akože. Väčšina firiem sa prispôsobí požiadavkám trhu a dodáva kvalitu aká je požadovaná, zväčša žiadna. Aby som niekomu nekrivdil tak treba spomenúť veľmi dôležitý fakt, že nie všetci úmyselne dodávajú bezpečnostné systémy, ktoré v praxi nespĺňajú základné kritériá, väčšina na to jednoducho nemá podmienky keďže rozhodujúcim kritériom výberu väčšiny systémov je cena. V požadovaných cenových reláciách do akých sa väčšina dodávateľov nechá dotlačiť nie je priestor na investície do vzdelávania a testovania. Tak ako aj v prípade iných produktov veľký podiel na tom aby sa dodávali nekvalitné produkty máme aj my sami našim prístupom, keď požadujeme čo najnižšie ceny. Požiadavka na cenu je vyvážená kvalitou. Najhoršie na tom je, že takýto prístup postupne likviduje kvalitné firmy.

Ďalším nemej zaujímavým faktorom je množstvo potencionálnych dodávateľov bezpečnostných systémov. Nechcem kritizovať nastavený systém ani obmedzovať trh, ale najvyššie číslo licencie na prevádzkovanie technickej služby aké som doteraz videl bolo vyššie ako 2.200. Dodávatelia bezpečnostných systémov by mali mať licenciu na prevádzkovanie technickej služby. Dokáže ale Slovensky trh uživiť takéto množstvo kvalitných dodávateľov bezpečnostných systémov? Odpoveď je jasná, takže vždy sa snažte si preveriť kvalitu vášho potenciálneho dodávateľa.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png