Ako zabezpečiť byt či dom pred odchodom na dovolenku

  Na čo si dať pozor pred odchodom na dovolenku -t.jpg Tiež si už píšete zoznam, čo všetko musíte urobiť pred odchodom na dovolenku?

Zdroj: Monika Klemšová; Parliamo, s. r. o.
 
Okrem toho čo nakúpiť a zabaliť, si spíšte aj to, ako zabezpečiť svoj byt či dom pred nečakanou katastrofou v čase vašej neprítomnosti. Nielenže ak na nič nezabudnete, nájdete svoj byt po návrate tak, ako ste ho opustili, tiež sa na dovolenke nebudete trápiť starosťami, či ste vypli žehličku alebo zatvorili balkónové dverA čo všetko by na takom zozname malo byť? Základné body sme pre vás pripravili s bezpečnostným expertom značky FAB, Danielom Gregorom.

1. Vypnúť tepelné spotrebiče

Prejdite si celý byt a skontrolujte, či sú vypnuté všetky tepelné spotrebiče - kúrenie, žehlička, rýchlovarná kanvica, ale napríklad aj elektrický radiátor. Môže sa totižto stať, že sa samé od seba zapnú, a pokiaľ sú blízko nich napríklad nejaké papiere, malér môže byť na svete.


2. Nastaviť svetelný spínač a pohybový snímač

Zlodeji najčastejšie „pracujú" pod rúškom tmy. Preto investujte do svetelných snímačov pohybu nielen pred hlavnými dverami, ale i pred dverami na terasu alebo do garáže. Tiež je dobré mať svetelný spínač, ktorý sa večer rozsvieti v niektorej miestnosti vnútri domu. Máloktorý zlodej bude riskovať, že v dome na niekoho narazí. Riešením sú také elektronické zabezpečovacie systémy, ktoré okamžite privolajú bezpečnostnú agentúru.


3. Skontrolovať zámky a ich bezpečnostnú triedu

Tento bod rozhodne nepodceňujte. Bytoví zlodeji spoznajú na prvý pohľad s akou zámkou majú tú česť. Ak narazia na cylindrickú vložku bezpečnostnej triedy 3 až 4, doplnenou kvalitným kovaním, vydajú sa radšej k iným dverám. „A ak už sa zlodej predsa len odhodlá a pustí sa do boja so zámkou, bude sa s ňou bezvýsledne biť naozaj veľmi dlho," vysvetľuje bezpečnostný expert Daniel Gregor.


4. Prečítať si poistku

Pri čítaní poistky nejde ani tak o to, čo všetko ste si poistili, ale najmä o to, či spĺňate všetky podmienky pre poistné plnenie. To je totiž podmienené dostatočným zabezpečením domu alebo bytu. Aj keby ste mali šperky poistené na milióny, ak je v poistných podmienkach zámka štvrtej bezpečnostnej triedy - a to nielen na vchodových, ale aj na garážových či balkónových dverách - a vy máte niekde iba trojku, alebo dokonca dvojku, máte skrátka smolu. „Ak si nie ste istý tým, akú cylindrickú vložku máte vo dverách, zastavte sa u certifikovaného zámočníka. Ten spozná úroveň vášho zabezpečenia podľa kľúča," odporúča Daniel Gregor. Štatistiky hovoria, že asi 80% vlámaní sa nepodarí objasniť. A aj keby zlodejov chytili, vaše veci už budú najskôr dávno predané. Poistka je teda jedinou cestou, ako sa domôcť odškodnenia.


5. Napísať na zvonček priezvisko v množnom čísle

Jednoduchá rada zadarmo. Ak je na zvončeku napísané Jozef Novák alebo Martina Slobodová, automaticky to budí dojem, že v objekte býva len jeden človek. Takže keď je na dovolenke, vzduch je pravdepodobne čistý. Ale keď napíšete Novákovci, dá sa iba ťažko usúdiť, či niekto z viacčlennej rodiny nezostal doma.


6. Cennosti si uložiť do trezoru

Šperky, hotovosť, ale aj bloky od drahej elektroniky zavrite do trezoru. Nielenže ho zlodej najskôr ani nenájde, ale určite sa do neho ani nedostane. A prečo bloky? Pri prípadnom preukazovaní škôd poisťovni vám môžu výrazne uľahčiť situáciu.


7. Dohodnúť sa so susedmi na vyberaní schránky

Nič nevypovedá o neprítomnosti viac než preplnená poštová schránka. Preto poproste susedov alebo niekoho z rodiny, aby vám čas od času poštu zo schránky vybrali.

Viac rád a odporúčaní nájdete na www.fabsk.sk

 

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png