Virtuálne kľúče najväčšia prednosť inteligentných zámkov

inteligenty zamok -t.png

  Ako si vybrať vhodný SmartLock

Autor: Štefan Lastovka
 

V tomto článku by som chcel predstaviť riešenie na otváranie dverí pomocou inteligentného zámku. Článok je napísaný na základe nášho viac ako ročného testovania. Popíšem to ako riešenie a v neskorších článkoch predstavím z môjho pohľadu 3 najlepšie zámky aké sú momentálne na trhu.

Kto sa už zaoberal touto problematikou tak mu určite neušlo, že na trhu je obrovské množstvo inteligentných zámkov, po bližšom preskúmaní však zistíte, že nie všetky si zasluhujú toto pomenovanie alebo nie sú vhodné na inštaláciu do bežných typov slovenských dverí.

Výber vhodného zámku

Veľmi dôležité je aby sa zámok dal čo najjednoduchšie namontovať, najlepšie sú tie kde nie je nutný žiaden zásah do dverí. Lepšie SmartLock-y sa uchytávajú priamo na cylindrickú vložku. Zväčša je nutné si zakúpiť novú vložku spolu aj so zámkom Takéto vložky sú prispôsobené na jednoduché uchytenie boxu s motorickou časťou a elektronikou.

smartlock z boku.jpg

Nie všetky inteligentné zámky môžu byť inštalované na dvere s guľou s vonkajšej strany.

Bezpečnosť cylindrickej vložky - niektorí výrobcovia pozabudli, že inteligentný zámok sa dá otvoriť aj klasickým kľúčom a preto sa dostatočne nevenovali cylindrickej vložke. Môžete si kúpiť perfektný inteligentný zámok so šifrovaním a ochranou komunikácie ale zlodej ho jednoducho prekoná, cez cylindrickú vložku s nízkou triedou bezpečnosti. Ale aj tu existuje riešenie, stačí nájsť šikovného zámočníka, ktorý vyrobí vložku s požadovanou bezpečnosťou k danému SmartLock-u.

Životnosť batérií

Veľmi dôležitý faktor, ktorý netreba podceňovať. Niektoré zámky majú veľkú spotrebu a preto treba meniť batérie dosť často, čo nie je práve najvhodnejšie. Existujú zámky, kde sa dajú batérie dobíjať či už cez USB kábel alebo pomocou nabíjačky, ktorú zavesíte na noc na zámok. Je to niečo na spôsob powerbanku, ktorý sa používa na dobíjanie mobilov. Z môjho pohľadu sa javia najlepšie zámky, kde batérie vydržia pri bežnou používaní asi rok, toto je z užívateľského hľadiska asi najvhodnejšie. Dobrý inteligentný zámok vás upozorní cca mesiac vopred, ak by ste to aj nestihli vždy si viete otvoriť s kľúčom.

Smartfón a SmartWatch

Väčšina inteligentných zámkov komunikuje s mobilmi, ktoré používajú Android 4.4 a vyššie a iOS od verzie 7. Dôležité je aby Bluetooth bolo vo verzii 4.0 a vyššie. Podpora inteligentných hodiniek nie je až taká častá. Ak sú SmartWatch podporované, tak len cez widget, ktorý umožňuje odomykať a zamykať.

iWatch.jpg

Aplikácia

Nepodceňujte možnosti aplikácie. Niektoré aplikácie majú limity z hľadiska počtu užívateľov zámku alebo počtu zámkov v rámci aplikácie. V rámci aplikácií môžete nájsť naozaj vynikajúce nástroje. Zaslanie virtuálneho kľúča na diaľku, čo využijete v situáciách keď nebudete mať možnosť sa stretnúť s novým užívateľom. Takýto virtuálny kľúč môžete poslať cez aplikáciu, formou SMS alebo emailom. Notifikácia o použití virtuálneho kľúča, v niektorých aplikáciách je možné nastaviť push notifikáciu. Takto ste automaticky informovaní kedy a kto zamkol/odomkol vaše dvere. Pri niektorých aplikáciách je možné vybrať na ktorých užívateľov chcete aplikovať toto oznámenie. Nastavovanie právomocí je tiež dôležité. Lepšie aplikácie umožňujú viacero úrovní nastavenia s obmedzeniami alebo bez. Samozrejmosťou je možnosť okamžitého zrušenia virtuálneho kľúča. Toto je obrovskou výhodou oproti klasickému kľúču. V prípade straty dôvery alebo ak užívateľ už nemá dôvod na prístup cez dané dvere tak ho jednoduchým úkonom zrušíte alebo mu zmeníte oprávnenia.

Integrácia s ďalšími systémami

Nie všetky inteligentné zámky majú možnosť integrácie v rámci inteligentných inštalácií. Lepšie SmartLock-y podporujú štandardné komunikačné protokoly, ktoré sa používajú v rámci inteligentných domácností ako sú napr. Z-Wave, Nest, ZigBee, Harmony atď.

Airbnb

Ak prenajímate byt alebo apartmán prostredníctvom Airbnb tak určite oceníte možnosť previazania vášho SmartLock-u s touto službou. V tomto prípade je oprávnenie na použitie virtuálnych kľúčov viazané na dĺžku prenájmu, čím sa vám zjednoduší prevádzka. Nemusíte hľadať riešenia ako si odovzdávať kľúče a čo robiť v prípade ak ich nájomca stratí. Inteligentné zámky, ktoré podporujú Airbnb sú skôr výnimočné ale je to zaujímavá vlastnosť tak ju treba spomenúť.

SmartLock v praxi

Poďme sa konečne pozrieť ako funguje inteligentný zámok naživo. V nasledujúcom videu je vidno aplikáciu na bytových dverách so SmartLockom, ktorý sme testovali. Nebudeme si ho zbytočne približovať lebo v blízkej budúcnosti príde na trh jeho nová generácia a tej sa budeme bližšie venovať s podrobným predstavením. Môžem konštatovať, že ak sa so zámkom zaobchádza tak ako je to predpísané, funguje spoľahlivo. Testoval som ho viac ako rok a až na drobnosti som s ním spokojný. Mohol by byť trochu menej hlučný, nová verzia by mala byť na tom lepšie.

Na tomto videu vidíte vchodové dvere z vonkajšej strany - nikto nevie či máte inteligentný zámok alebo nie. Po inicializácii sa dvere odomknú a je možné ich otvoriť.

Na ďalšom videu môžte vidieť že odomknúť dvere zvnútra môžte aj jedným prstom je to naozaj veľmi jednoduché. V zábere na bok dverí je vidno aj ako sa jazýček schová a následne vysunie. Táto funkcia sa nastavuje len pri dverách s guľou.


V ďalších článkoch Vám priblížim 3 najlepšie inteligentné zámky vhodné na inštaláciu bežne dostupných dverí na našom trhu.

Ak máte záujem okamžite o riešenie s použitím inteligentného zámku kontaktujte odborníkov v spoločnosti SecuriLas, ktorý vám odporučia vhodné riešenie pre vaše dvere.


Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png