Otváranie dverí pomocou inteligentných hodiniek

HID MA W - t.jpg  

Ovládanie cez mobil dnes vidíte na každom kroku, skúšali ste to aj s hodinkami?

Autor: Štefan Lastovka
 

 

Produktov kompatibilných s mobilnými telefónmi pribúda, ale aj podiel inteligentných hodiniek pomaly narastá. Tento nárast nie je v súlade s očakávaniami ale všetko chce svoj čas. Aj mobily boli kedy len na telefonovanie a pri nástupe smartfónov to nie všetci okamžite pochopili. Masový nástup smartfónov pohli vpred až aplikácie, ktoré užívateľom uľahčili a spríjemnili život, iné to nebude ani s hodinkami.

Dávnejšie sme popisovali čítačku kariet od HID s Bluetooth modulom, ktorý umožňuje otvárať dvere s použitím mobilu, ktorý nahrádza čipovú kartu.

S vývojom aplikácií a technológií sa možnosti otvárania dverí posunuli ďalej. Už vieme použiť aj inteligentné hodinky.

Ako funguje otváranie dverí hodinkami?

HID oficiálne informuje o podpore inteligentných hodiniek. Dopátrať sa na oficiálnych stránka o tom aké inteligentné hodinky je možné použiť nie je jednoduché. Mne sa to ani po polhodine nepodarilo (11.09.2017). Našiel som len všeobecné odkazy. Podľa informácií, ktoré som dostal priamo z HID ale nenašiel som ich na oficiálnej stránke by mali fungovať Apple Watch, Android Wear bez uvedenia verzie so zoznamov hodiniek používajúcich Android Wear prvej generácie. Hodinky od Samsung s operačným systémom Tizen vraj nepodporujú.

S takejto odpovede som nebol múdry lebo Apple je jasné väčšina aplikácií pre Apple funguje, zarazili ma nejasnosti ohľadom inteligentných hodiniek, ktoré používajú operačný systém Android Wear. Ak si sťahujete verziu tak sa tam uvádza podpora Android Wear 2 zariadení.

Toto je text uvádzaný z Google Play obchodu aktualizácia zo 14.07.2017

2.11.1 of the Mobile Access application contains:

- Support for opening doors with Widgets

- Support for Android Wear 2 as stand alone app

- Quick Settings tile available for devices with OS 7.0 and newer, clicking the tile opens the nearest reader

- Improved stability and performance

Kedže som s toho bol zmätený lebo v informácii o typoch Adndroid hodiniek boli len hodinky s Android Wear prvej generácie a zákazník potrebuje vedieť na čom je tak som sa na to pozrel bližšie. Veď keď je v aplikácii uvedená podpora novej generácie Android &Wear tak by to malo fungovať. Vždy sa snažím robiť veci poriadne preto som sa pozrel aj na to ako funguje HID Mobile Access s najpoužívanejšími operačnými systémami IOS, Android Wear2 a Tizen; Android Wear prvej generácie vzhľadom na dostupnosť novšej generácie som už neriešil. Na testovanie sme použili iWatch2 od Apple, Huawei Watch 2 s Android Wear2 a Samsung Gear S3 s Tizenom.

iWatch2

Aplikácia bola automaticky nainštalované do iWatch2 a dá sa jednoducho nájsť medzi aplikáciami v hodinkách.

20170911_122629.jpg

Na zjednodušenie otvárania je lepšie používať widget, ktorý je umiestnený a rýchlo dostupný medzi ostatnými widgetmi.

20170911_122701.jpg

Správneho výber widgetu je jednoduchý lebo je zhodný s widgetom v aplikácie HID Mobile Access v mobile.

20170911_122733.jpg

Po ťuknutí na ikonu hodinky odošlú signál k otvoreniu. Ikona sa zmení na žltú:

20170911_122738.jpg

Ak nie je čítačka v dosahu tak sa objaví nasledovná hláška (žiadny zámok v čítacom dosahu)

20170911_122746.jpg

V prípade, že sa hodinky nachádzajú v dosahu čítačky tak je situácia iná a zobrazí sa informácia o otvorení dverí.

HID MA iWatch open.jpg

iWatch2 zhrnutie:

Aplikácia je jednoduchá a pracuje svižne, vzhľadom na to, že je karta zdieľaná s mobilom tak musíte mať pri sebe aj mobil. Zarazila ma komunikácia v nemčine. Všetky aplikácie v hodinkách komunikujú v slovenčine a ak slovenčina nie je podporovaná tak v angličtine. Prečo táto aplikácia komunikuje v nemčine sa mi nepodarilo zistiť. Podľa telefonickej informácie táto aplikácia ani nepodporuje nemecký jazyk. Videli sme aj iWatch 2, ktoré komunikujú v angličtine. V nastaveniach sme jazyk komunikácie nemohli ovplyvniť. Dúfajme, že to nasledujúci upgrade vyrieši, ide len o zanedbateľnú drobnosť, dôležitá je jednoduchosť obsluhy, ikony sú pre väčšinu ľudí zrozumiteľné.

Android Wear 2 na Huawei Watch 2

Pôvodne som chcel test vykonať na nových inteligentných hodinkách LG Watch Sport, kde som chcel využiť otočnú korunku na navigáciu. Vzhľadom na nedostupnosť týchto hodiniek som test urobil na Huawei Watch 2. Takže sa pozrieme ako HID Mobile Access funguje na týchto hodinkách.

HID MA Wear.jpg

Aplikáciu treba nainštalovať priamo do hodiniek, kde bude inštalovaná ako špeciálna apka pre Wearable zariadenia tak ako je to uvedené v popise aplikácie. V menu je uvedená ako HID Mobile Access Wear. Zmienku o takejto aplikácie som ale nikde nenašiel, možno som zle hľadal alebo to HID považuje za automatické lebo Android Wear 2 je zamerané na aplikácie, ktoré môžu fungovať aj bez mobileného telefónu v dosahu.

Po otvorení aplikácie je podľa popisu možné aplikáciu využívať v dvoch režimoch inštaláciu novej karty do hodiniek, aby bolo možné otvárať dvere aj bez mobilného telefónu alebo ako zdieľanú kartu s mobilom, kde je inštalované mobilné ID kompatibilné s čítačkou. Samozrejme, že som vyskúšal obe možnosti.

HID MAW ICoP.jpg

Keďže som nevedel ako budú hodinky reagovať tak som najskôr skúsil zdieľať virtuálnu kartu z mobilného telefónu. Tak som ťukol na použi telefón (Use phone) Vzhľadom na to, že sa hodinky ani po cca 10 minútach nedočkali odozvy z mobilu, tak som kontaktoval technickú podporu.

HID MAW WfC.jpg

Podľa neoficiálneho vyjadrenia by to malo fungovať na jeseň po aktualizácii. Takže mi neostalo iné ako registrovať nové virtuálnu kartu určenú len pre hodinky. Vzhľadom na to, že nemám rád keď niečo nejde tak som skúsil využiť inú možnosť, ktorú mi z HID neporadili. Neporadili neznamená zakázali alebo neodporučili len to nespomenuli ako možnosť. Takže som mal na výber čakať až vyjde nová aktualizácia alebo zaplatiť za novú licenciu virtuálnej karty pre hodinky. Vzhľadom na to, že náš trh je citlivý na cenu tak som hľadal iné riešenie a medzi riadkami z oficiálnych prameňov verejne dostupných všetkým až som našiel odpoveď ako neplatiť za novú licenciu pre samostatnú kartu do hodiniek ale zdieľať existujúcu kartu v mobile, vyžaduje to len krátke nastavenia a zrazu to funguje. Po zatlačení programovateľného (spodného) tlačidla na Huawei Watch2 sa zobrazí ikona podobná tej na iWatch2 len bez označenia HID. Kliknutím na túto ikonu sa hodinky prepoja s mobilom a virtuálny identifikátor je odoslaný do čítačky na otvorenie dverí. Toto riešenie funguje perfektne. Ovládanie je dokonca jednoduchšie ako na iWatch2 s rozdielom, že užívateľ nemá informáciu na displeji o stave a úspešnosti komunikácie. Jediné čo je možné identifikovať ako akciu je vibrovanie na hodinkách a mobile a následné pípnutie čítačky a otvorenie dverí. Takže zdieľanie karty bez čakania na HID máme vyriešené a celkom elegantne testované niekoľko týždňov.

  HID MAW WW.jpg

Potom som pokračoval registrovaním novej virtuálnej karty priamo do hodiniek. Aplikácia je intuitívna pre tých, ktorí majú jazykové problémy to prebieha nasledovne. Treba ťuknúť na „Manual entry" a vložiť kód z pozvánky do poľa „Invitation code" , ktorú vám zaslal administrátor.

HID MAW IC.jpg

Po zadaní kódu sa zaregistruje a aktivuje nová virtuálna karta, ktorá je viazaná priamo na konkrétne inteligentné hodinky tak ako je to v prípade mobilného telefónu.

HID MAC ICR.jpg

Následne sa na displeji objaví požiadavka na povolenie sledovania vašej polohy. Vzhľadom na to, že manuál k tejto aplikácii som napriek požiadavke na tech support nedostal z dôvodu, že aplikácia je vraj intuitívna, tak môžem len predpokladať, že to má alebo bude mať nejaký bezpečnostný význam resp., že v budúcnosti môžeme očakávať funkciu automatického otvárania dverí tak ako to funguje pri inteligentných zámkoch. Tu sa musíme nechať prekvapiť.

HID MAW LA.jpg

  Po úspešnej registrácii novej virtuálnej karty sa nám v rámci aplikácie ukáže menu kde nájdeme ikonu na otvorenie, po ťuknutí na „keys" dostanete informáciu o názve virtuálnej karty (môžete ich mať niekoľko), detail spolu s číslom karty je možné získať po ťuknutí na názov karty.

HID MA Keys.jpg

V rámci tejto informácie je vidno aj to, či má virtuálna karta nejaké časové obmedzenie. Táto funkcia bude dôležitá v rámci plánovaných rozšírených možností HID Mobile Access riešenia, ktoré by malo prísť koncom tohto alebo začiatkom budúceho roku.

HID MAW KD.jpg

Ďalšia položka menu je veľmi zaujímavá volá sa nastavenia „Settings" momentálne umožňuje len jednu možnosť, ktorá umožňuje nastavenie aby aplikácia bežala na pozadí. Toto sa aktivuje zaškrtnutím políčka.

HID MAW RiB.jpg

Aby som urobil naozaj záťažový test tak som musel otestovať ako sa budú inteligentné hodinky s aplikáciou HID Mobile Access Wear správať s takýmto povolením ako aj bez neho. Výsledok ma prekvapil milo aj nemilo. Z hľadiska užívateľského komfortu pri otváraní dverí je to úžasné. Ak aplikácia beží na pozadí stačí priložiť hodinky na cca 5 cm od čítačky a je to. Klobúk dole naozaj perfektné. Druhá vec je životnosť batérie tu musí HID ešte popracovať. V prípade, že mi aplikácia nebeží na pozadí tak, mi hodinky nevydržia ani jeden deň oproti dvom dňom ak aplikácia nebeží na pozadí. Neviem, čo konkrétne spôsobuje také obrovské zvýšenie odberu. Vývojári zabudli dať možnosť zmeniť povolenie lokalizácie takže neviem či je to spôsobené GPS alebo Bluetooth-om.

Ak plánujete používať inteligentné hodinky s Android Wear 2 na otváranie dverí samostatne bez mobilného telefónu tak odporúčam využiť možnosť umiestnenia ikony so zámkom na hlavné zobrazenie displeja.

20170911_123109.jpg

V takomto prípade stačí len ťuknúť na ikonu. Pracuje to rýchlo a spoľahlivo. Ak máte čas tak si môžete sledovať aj stav komunikácie s čítačkou ako je vidno z nasledujúcich obrázkov.

Spájam, v tejto fáze prebieha komunikácia medzi hodinkami a čítačkou.

20170911_123104.jpg

Po úspešnej autorizácii sa na displeji objaví „úspešné" „Success!"

20170911_123116.jpg

Zhrnutie Android Wear2 na Huawei Watch2

Asi najlepšie riešenie aj keď programátori by mali ešte nejaké tie drobnosti odladiť. Veľká výhoda oproti iWatch2 je možnosť používať hodinky aj samostatne. Máme inštaláciu, kde užívatelia vybehnú na cigaretku a mobil si nechajú na stole. V takomto prípade čakajú pri dverách, lebo kartu už nenosia načo veď ju majú v mobile a v hodinkách. Lenže pri takýchto užívateľoch by som odporúčal inteligentné hodinky s AndroidWear2 a inštaláciu samostatnej virtuálnej karty.

Samsung Gear S3 Frontier

Aj keď tieto hodinky používajú operačný systém Tizen, ktorý vraj nefunguje na otváranie dverí pomocou HID Mobile Access riešenia nie je to pravda. Tak ako veľa prípadoch aj tu je niečo za niečo. Na to aby sme mohli použiť Samsung Gear S3 na otváranie dverí použijeme ten istý trik, ktorý čo sme využili pri Android Wear2 na zdielanie virtuálnej karty z mobilu. Ako to vyzerá HID Mobile Access na inteligentných hodinkách Samsung Gear S3 Frontier je vidieť na obrázku.

Samsung Gear S3.jpg

Správnym nastavením hodiniek od Samsung sa po otočení navigačného kolieska sa dá presunúť na ikonu zámku zobrazenie je obdobné ako pri Androide a iOS (bez označenia HID) len odtieň modrej je trochu odlišný. Po ťuknutí na ikonu sa spustí komunikácia a ak máte oprávnenie na vstup tak sa Vám dvere otvoria.

Jednoduché ale oproti predchádzajúcim inteligentným hodinkám trochu pomalšie, čo je zrejme spôsobené prekladaním komunikačných inštrukcií z Tizen do Android. Virtuálna karta je tak ako pri iWatch 2 zdieľaná s mobilným telefónom, takže mobil stačí mať vo vrecku alebo v taške.

Ak ste nedokázali identifikovať nastavenie pre Samsung Gear S3 a máte zakúpené riešenie HID Mobile Access od spoločnosti SecuriLas alebo jeho partnerov tak nás kontaktujte a v priebehu pár minút to môžete používať aj vy. Inštalácia a nastavenia trvajú asi 2 minúty.

Aké riešenie pre inteligentné hodinky a HID Mobile Access je najlepšie?

Podľa našich testov sú to hodinky s Android Wear2 s inštalovanou doplnkovou virtuálnou kartou a ikonou na hlavnom zobrazení displeja. V takomto prípade sa nemusíte starať či ste si nezabudli mobil na stole ak vybehnete na chvíľu von. Nemusíte sa presúvať v rámci menu. Takže na otvorenie Vám stačí naozaj len jeden dotyk.

Na to, či to tak bude fungovať aj pri oficiálnej verzii HID Mobile Access Wear so zdieľanou kartou si musíme počkať až na aktualizáciu. Mne osobne sa z hľadiska ovládania páči viac vyvolanie prednastavenej ikony pomocou funkčného tlačidla na Android Wear 2 ako komplikovanejšie vyhľadanie na iWatch2. Ale toto sa môže zmeniť s príchodom iWatch 3 a upgrade aplikácie pre tieto hodinky v rámci iOS.

Na poslednom miesto by som zaradil pre používanie aplikácie HID Moile Access inteligentné hodinky Samsung Gear S3 Frontier. Samsungu to ale nemôžeme vyčítať Tizen je nepodporovaný pre túto aplikáciu a tak sa budeme musieť uspokojiť, s tým že to funguje.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png