Bill Gates sa uchádza o patent na anti-kamerovú technológiu

Kamery budú stále pribúdať a tak je len otázkou času kedy vznikne trh pre anti-kamerové technológie.
Zdroj: IPVM
 

Sú stovky on-line fór zamerané na tému množstva bezpečnostných kamier ako napríklad mapovanie kamier. Ale v budúcnosti tu bude možno komerčný produkt, ktorý pomôže brániť sa proti nim, možno ho prinesie skupina vynálezcov v ktorej je aj Bill Gates.

Patent

Minulý mesiac skupina vynálezcov, v ktorej je aj Bill Gates podala prihlášku na patent "Unauthorized Viewer Detection System and Method." Systém má slúžiť na detekciu kamier a upozorniť užívateľa na ich prítomnosť.

Zo zhrnutia patentu:

" Mnohokrát si človek pozerá nejaké video alebo prezerá nejaký obsah na elektronickom zobrazovacom zariadení, tak že nechce, aby ostatní vedeli čo si prezerá. Avšak vzhľadom na charakter prezerania elektronických zobrazovacích zariadení nikdy nevieme či sa niekto nesnaží sledovať obsah našej komunikácie. Pretože nemôžeme vedieť či iné osoby alebo zariadenia nesledujú náš elektronický displej, jeho citlivý obsah môže byť sledovaný inými a bez nášho oprávnenia. Z tohto dôvodu je treba zlepšiť systémy a metódy detekcie neoprávneného pozerania na elektronické displeje a automaticky zmeniť ich obsah"

Technológia by mala zmeniť obsah na užívateľovom zariadení (mobilný telefón, tablet, iPod, bankomat) na základe prítomnosti detekovanej kamery zariadením.

Ako má byť detekovaná kamera

Patent popisuje detekciu kamery takto:

"Použitím senzoru (napr. kamera v zariadení, radaru, micropower impulzný radar (MIR), svetelná detekcia a vyhľadávacie technológie, mikrofón, ultrasonický senzor, infračervený senzor, near-infrared (NIR) senzor, alebo akékoľvek iné senzory, ktoré sú vhodné na meranie rozsahu a/alebo umiestnenia objektov) môže byť narušiteľ alebo kamera detekovaná..."

Ilustrácia z patentu:

Screen Shot 2014-04-17 at 2.27.27 PM.png

Ľahšie sa to povie ako urobí, hlavne keď produkt má pracovať v automatickom režime, má byť malých rozmerov aby sa dal zabudovať do zariadení a musí byť neobťažujúci pre užívateľa, ktorého hlavným zameraním nie je vyhľadávanie kamier nablízku.

Ako to bude chrániť pred sledovaním

Na základe "visibility envelope" na obrazovke na tablete (alebo inom zariadení) bude detekčná technológia používať algoritmus založený na umiestnení kamery a zistení schopnosti čítať z obrazovky alebo nie. Ak algoritmus vyhodnotí, že kamera môže čítať z obrazovky, tak modifikuje zobrazenie na displeji.

V tomto diagrame je jedna z možností ako môže aplikácia pracovať pri využití prednej zabudovanej kamery:

schéma BG patent.png

Zariadenia s takouto detekciu by mohli byť populárne ale musia pracovať bez obmedzovaní užívateľov a mali by byť cenovo dostupné. Pre ľudí, ktorí nenávidia kamery by to mohlo priniesť zvýšený pocit bezpečia. Napríklad aplikácia pre Google Glass, ktorá sa volá Watch Your Privacy, zobrazuje užívateľom kde sa nachádzajú kamery. Toto je ale postavené na základe existujúcej databázy a predpokladaných zorných polí kamier. Avšak na rozdiel od tohto patentu je aplikácia pre Google Glass závislá od manuálnych záznamov o známych kamerách.

Záver

Berte tento článok len ako zaujímavosť vzhľadom na zapojenie Billa Gatesa do tohto projektu. Väčšina patentových prihlášok obsahuje niečo čo nejakým spôsobom funguje a prináša pridanú hodnotu. Takáto aplikácia je technicky veľmi náročná na to aby korektne fungovala a uvidíme, či vôbec bude niečo takéto uvedené na trh.

Článok bol napísaný na základe príspevku Carltona Purvisa v IPVM.

Partneri

assa_abloy.png

axis.png

hid.png

securilas.png

         FBI_zeleny-p4.png